SVT sänder varje vecka programmet Samhällskollaps som handlar om hur Sverige skulle hantera olika kriser, så som naturkatastrofer och olika former av attacker.
På hemsidan beskriver kanalen programmet såhär:
"SVT testar Sveriges beredskap genom simuleringar av olika samhällskriser som centrala befattningshavare ställs inför att hantera. Programledare: Felix Herngren och Camilla Kvartoft."
Men tidigare statsminister Stefan Löfven är kritisk till programmet.
Stefan Löfvens bråk med SVT-chefen efter programmet
Det senaste avsnittet av Samhällskollaps handlar om invasion, där en rysk militär attack mot Sverige simuleras, vilket fått Löfven att reagera.
I ett inlägg på Facebook uttalar han sig om programmet:
“Tittar in på SVT:s program “Samhällskollaps” och undrar över utvecklingen i samhällsdebatten. Vi behöver väl inte mer av mörka framtidsspekulationer”.
Vidare menar Löfven att han hoppas att SVT inte bidrar till en ökad oro i onödan.
“Men det har dom säkert tänkt igenom”, fortsätter han.
SVT-chefens syrliga svar till Stefan Löfven
SVT-chefen Jan Helin håller inte med. Nu bemöter han Löfvens kritiska Facebook-inlägg. I ett mejl till Aftonbladet skriver han:
”Programmet Samhällskollaps möter den oron med att konkret, sakligt och folkbildande gå igenom hur ett antal helt centrala instanser i Sverige skulle tänka och agera i genom olika typer av kriser”.
Samtidigt passar han på att tipsa om kanalens andra program med en syrlig kommentar.
”Om förre statsministern föredrar lättare program så erbjuder SVT i helgen också eurovisionsschlagerfestivalen. Också där törs vi lova ett stycke intressant samtidsuttryck, men i en annan tonart”.
Foto: TT