Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Trissvinnaren upprörd efter låga vinsten i TV4 – blir oväntad stämning: "Besviken"

30 jun, 2025, 08:00
Trisskraparen Tim är ingen blyg viol – han visar öppet känslorna i TV4.
Annons

Många kan bara drömma om att skrapa triss i Nyhetsmorgon – och har man väl kommit hit är det mycket som står på spel.

Den garanterade vinsten ligger ju på hundra tusen kronor, men skraparen kan ju också lämna studion som flerfaldig miljonär.

Trissvinnaren Tim däremot, lämnade utan en krona till på kontot – detta är förklaringen.

3 oförglömliga Triss-skrap i TV4!Brand logo
3 oförglömliga Triss-skrap i TV4!

Trissvinnaren får inte en krona efter skrapet i Nyhetsmorgon

Ja, Tim gästade Nyhetsmorgon för ett par dagar sedan för att skrapa triss – och han är en minst sagt rutinerad skrapare.

Han driver nämligen Instagram-kontot "Skrapar till millen" – och här talar ju namnet för sig själv. Premissen för Tims konto som i skrivande stund har 20 tusen följare är tydlig:

– Skrapar 1 lott om dagen i 578 dagar tills jag vinner 1 miljon direkt på skrapet eller får skrapa i Nyhetsmorgon.

Annons

Tim hade dock inte skrapat fram några tv-apparater, utan anledningen till att han dök upp i Nymo-studion var en annan:

Tim från Kungsängen ska skrapa triss i Nyhetsmorgon
Foto: TV4

– Det här är lite speciellt, du skrapar ju inte åt dig själv? Berätta hur det här gick till, frågar programledaren Rania Shemoun Olsson.

– Det här är åt en följare faktiskt. För ungefär ett år sedan skapade jag Instagram-kontot ”Skrapar till millen”, och fick väldigt snabbt 20 tusen följare – och det här var en av de första följarna, som sen skrev i DM att han vunnit tre tv-apparater, jag vill skicka in dig, berättar Tim.

Det här innebär dock inte att Tim kan lägga ned sitt Instagram-konto. Lotten är ju faktiskt inte hans:

– Det här gills ju inte. Det här är bara en försmak.

Här kuppar Soraya & Maria intervjun med Anders PihlbladBrand logo
Här kuppar Soraya & Maria intervjun med Anders Pihlblad

Trissvinnaren märkbart besviken efter låga vinsten i TV4

Det är alltså med aningen annorlunda förutsättningar som Tim börjar skrapa sin trisslott – och visst märks det på stämningen i studion. Tim är ju ingen "vanlig" skrapare, utan han är ett riktigt fullblodsproffs efter alla lotter han skrapat på sin Instagram.

Annons

Han tar till och med över sändningen, och börjar själv kommentera sitt skrapande – något som gör programledarna paffa:

– Vi behöver inte kommentera!, utbrister Rania.

Och trots att det inte är Tims plånka som står på spel, har han siktet inställt på storvinst.

– Det är fem miljoner vi är ute efter. Annars blir jag besviken. Kommer man hit vill man vinna max, för man kommer inte komma hit igen.

När den sista rutan är skrapad står det dock klart att Tims lott "bara" ger följaren hundra tusen kronor – och Tim är märkbart besviken. Det är rätt sällan trissvinnarna visar sitt missnöje så öppet, men Tim har inga problem med att säga hur han känner:

– Äeej… Lite besviken blir jag. Som jag sa. När man kommer hit vill man vinna max! konstaterar han med ett leende på läpparna.

Tim från Kungsängen efter att han skrapat triss i Nyhetsmorgon
Foto: TV4

Foto: TV4

Annons