Martin E-Type Erikssons underbara babybesked med Melinda: "Det är klart"
Martin "E-Type" Erikssons avsnitt av Stjärnorna på slottet i SVT lär locka fram tårar. Det kan Svensk Dam konstatera efter att ha få en förhandstitt.
Martin berättar bland annat om två dödsfall som satte hela hans liv i gungning: först modern Elizabeths bortgång 1987 och därefter den gode vännens Dag "Denniz Pop" Volles död 1998.
Martin "E-Type" Eriksson om barnalyckan: "Finns ingen bil..."
Men Martin väger upp mörkret med ljus. En stor del av hans avsnitt vigs åt hans kärlek till hustrun Melinda Jacobs och deras gemensamma, stora familj.
– Det finns ingen bil i Sverige som har lika som många säten som vi är familjemedlemmar. Nio finns, men inte tio. Så det är två bilar när vi ska åka allihopa, säger Martin i avsnittet.
Martin berättar också om hur det gick till när han fick veta att Melinda bar på hans första biologiska barn, Isadora. Då hade han och Melinda dejtat en kortare tid, men Martin visste att han var störtkär.
– Hon var med mig på en spelning på Djurgården. Vi bor på ett litet hotell, så fick jag en liten konstig låda. Där ligger det en liten supersöt kanin och sån här sticka. Häftigt. Det finns bara en sak att säga nu, tänkte jag. Jag kan inte säga något annat än vill du gifta dig med mig, säger Martin.
Martin "E-Type" Eriksson planerar fler barn: "Det är klart"
Martin och Melinda bor alltså med sammanlagt åtta barn i sitt hus i Vadstena. Men det ser ut att bli ett nionde! Lotta Engberg, som också gästar den här säsongen av Stjärnorna på slottet, tar mod till sig och ställer en rak fråga till Martin:
LOTTA: – Vill ni ha ett barn till?
– Det är klart, svarar Martin.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
