Niklas Strömstedt om viktiga stödet från Jenny: "Hon har ju rätt"
I intervjun berättar Niklas både om utmaningar i livet och relationen, samt hur viktig hans livspartner är när det kommer till att fatta beslut i jobbet.
– Jenny kan vara ganska sträng och vågar absolut säga vad hon tycker och tänker. Vilket förstås är skitbra. Men har hon synpunkter så är det klart att man först kan bli förbannad. Men sen tänker man på det en stund och känner: ”Fan, hon har ju rätt”, berättar han för Expressen.
Jenny och Niklas är varandras bästa rådgivare.Foto: LINDAHL BJÖRN/Aftonbladet/TT
I samma intervju berättar han mer om den nya föreställningen ”Tyck om mig” som han just nu arbetar med. Showen har turnépremiär på Maximteatern i Stockholm 19 september och är baserad på självbiografin ”Om”.
– Föreställningen kommer innehålla anekdoter från det lilla vanliga livet till historier från det mer offentliga och karriären, säger han till Expressen och fortsätter:
– Jag har alltid tyckt om att göra något mer än bara stå rätt upp och ner och sjunga. Och boken var ett utmärkt uppslag till en ny föreställning.