Niklas Strömstedts intima drag på scen fick Jenny att reagera: "Det här var..."
Niklas Strömstedt, 67, har inga planer på att sakta ned en växel – tvärtom.
Under torsdagskvällen hade hans sprillans nya soloshow Tyck om mig premiär på Maximteatern i Stockholm, och hustrun Jenny var givetvis på plats i publiken.
Här är hennes ord om makens beteende på scen.
Jenny Strömstedt om makens drag på scen – mitt under premiären
Det är långt ifrån första gången som 67-åringen står på scen, men den nya showen sticker ut.
Tyck om mig har beskrivits som "intim", och är baserad på hans självbiografi. Det handlar alltså inte bara om musiken – utan allt däremellan. Niklas själv beskriver det hela som "mer än bara en konsert".
Och nu var det upp till bevis. Under torsdagen bjöds nära och kära in till Maximteatern för en smygpremiär, och Jenny Strömstedt som hängt med hela resan delade sin dom på Instagram:
– Det här var bara extranumret. Sprickstolt över min modiga man som vågar göra en föreställning som är något annat. Och som berör. ❤️ Vill ni ha mer ärlighet, sårbarhet, värme och ett gott skratt i livet. Kom och se..., skriver en märkbart stolt hustru.
Kändisarna som minglade på Niklas Strömstedts premiär – se bilderna
Det var minst sagt ett kändistätt mingel i Maximteatern inför Niklas premiär. Ex-hustrun Agneta Sjödin tog sällskap med kollegan Tilde de Paula Eby, och så skymtades också drottning Silvias favorit Christer Lindarw i folkmyllret.
Vem som stal showen? Det var såklart ABBA-legendaren Björn Ulvaeus som dök upp på röda mattan med hustrun Christina Sas. Björn och Niklas går ju way back och spelade tillsammans i 60-tals bandet Hootenanny Singers.
Foto: TT