På spåret anmält efter kontroversiella scenerna i programmet

På spåret i SVT
SVT
På spåret har blivit anmält till Granskningsnämnden.

I förra veckans avsnitt av På spåret uppträdde artisten Yukimi med låten The Sweet Escape. Det blev ett bejublat framträdande – men också oväntat kontroversiellt.

5 skandaler i "På spåret"!

Brand logo
5 skandaler i "På spåret"!

På spåret anmält – efter musikframträdandet

En tittare har nämligen valt att anmäla programmet till Granskningsnämnden. Originallåten är skriven och framförd av Gwen Stefani och Aliaune "Akon" Thiam – och den sistnämnda greps av polis så sent som i förra veckan.

Fredrik Lindström och Kristian Luuk
Björn Larsson Rosvall/TT

– Akon är en artist som rör sig i väldigt diffusa sammanhang. Jag tycker att SVT ska ta sitt ansvar att inte "glorifiera" hans musik på bästa sändningstid (På spåret). Ber er att kliva tillbaka och inte lyfta upp våld, makt, pengar och status som något våra älskade unga anammar, skriver anmälaren till Granskningsnämnden.

Akon greps av polis efter att först ha uteblivit från rätten, där han stod åtalad för körning utan giltigt körkort. Enligt ABC greps 52-åringen i sitt hem i Atlanta.

Akon har en tidigare punkt i sitt brottsregister. 1998 dömdes han till tre års fängelse för vapenbrott, men fick avtjäna straffet villkorligt.

Kritikern: "Rejält irriterande"

Hur var Yukimis cover då? Jo, Göteborgs-Postens recensent Anna Rosenström var nöjd.

– Gwen Stefanis och Akons original är både sönderspelat och rejält irriterande men Yukimi lyckas här göra något kul och livfullt av det. Göteborgaren tar sig friheter i melodier och uttryck och är som vanligt råcool samtidigt som hon sjunger med inlevelse och värme. De nytillkomna gitarriffen och den funkiga basen får den här gamla radiodängan att låta lite som något av Texas-trion Khruangbin. Riktigt snyggt och svängigt, skriver Anna.