Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Pernilla Månsson Colts dilemma med maken – efter 26 år: "Inte synkade"

18 maj, 2025, 08:00
Pernilla Månsson Colt och Stellan Colt
TT
Pernilla Månsson Colt och maken Stella är splittrade.
Annons

Pernilla Månsson Colt är en av Sveriges mest meriterade, respekterade tv-personligheter. Hon är inte bara programledare, utan också producent – bland annat för långköraren Antikrundan.

Här bryter Pernilla Månsson Colt ihop efter orden i tvBrand logo
Här bryter Pernilla Månsson Colt ihop efter orden i tv

På yrkesfronten flyter allt på hur harmoniskt som helst. Men privat står Pernilla inför ett dilemma med maken Stellan Colt.

Pernilla Månsson Colts splittring med maken Stellan

Paret bor i sekelskifteshus i Klagshamn i Malmö. De älskar det – men ett sådant gammalt hus kommer med stora krav på underhåll. Dessutom har Pernilla sin älskade trädgård.

Annons
Stellan Colt och Pernilla Månsson Colt
Ni är så fina ihop!TT

Nu våndas Pernilla: ska de sälja sitt älskade hus?

– Om vi ska flytta måste det vara till ett hus som är större, lättare att sköta, men fortfarande ha trädgård. Jag älskar när barnen hälsar på, säger Pernilla till Expressen.

Här finns också en splittring mellan Pernilla och Stellan, som gifte sig redan 1999.

– Det går lite upp och ner. Stellan och jag är inte helt synkade när lusten faller på. Han kan säga: ”Nu borde vi”, då kan jag svara: ”Nej, vart ska vi ta vägen då?”, säger Pernilla.

Annons

Pernilla Månsson Colt: "Tänker inte framhärda"

I huset bor också sonen Noel, 18. Men Pernilla är ensam om sin passion för trädgårdssysslor.

Så träffades Pernilla Månsson Colt & Stellan ColtBrand logo
Så träffades Pernilla Månsson Colt & Stellan Colt

– Jag använder dem till annat, de är noll intresserade av trädgård. De är så gulliga och jag älskar dem djupt, men jag kan inte få ut dem i trädgården och gräva. Stellan gör det ibland, men jag ser på honom att han tänker: ”Kan jag inte få laga mat i stället?” Det är han jättebra på, så jag tänker inte framhärda, säger Pernilla.

Annons