Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Rania Shemoun Olsson visar upp relationen – bekräftar lyckan med TV4-kollegan!

21 jun, 2025, 10:00
Rania Shemoun Olsson visar upp lyckan med TV4-kollegan – strålar tillsammans!
Annons

Nyhetsmorgon har i flera decennier lockat morgontrötta svenskar till tv-sofforna. Programmet upplevs för många som ett väloljat maskineri, som ett självspelande piano som aldrig slutar spela på sina noter och varje dag ser till att vara ett tryggt sällskap.

Rania Shemoun Olsson oviss – efter ett år i NyhetsmorgonBrand logo
Rania Shemoun Olsson oviss – efter ett år i Nyhetsmorgon

Men bakom ligger hårt arbete. TV4-profilerna tvingas stiga upp mitt i natten och sömndrucket pallra sig till studion, strax innan de sätter sig i sminket och går igenom dagens manus.

När lampan börjar lysa är det viktigt att allt klaffar. Under en direktsändning får man inte lämna något åt slumpen, även om det så klart händer att det ibland sker något vajsing som de proffsiga programledarna måste hantera.

Annons
Soraya Lavasani och Rania Shemoun Olsson
TV4-kollegorna Soraya Lavasani och Rania Shemoun Olsson älskar att umgås på fritiden!Karin Törnblom/TT

Rania Shemoun Olsson upp visar relationen

Då är det viktigt att man har bra kollegor omkring sig. Där tycks TV4 ha lyckats väl och det är inte helt sällan som TV4-profilerna umgås privat, med härliga middagar och trevligt sällskap.

Vissa är dessutom närmare än andra. När Årets Feminista ägde rum i Stockholm den 9 juni i år, dök Rania Shemoun Olsson upp på röda mattan tillsammans med kollegan Soraya Lavasani.

TV4-profilerna strålade som om det inte fanns någon morgondag, med leenden som vittnade om att de verkligen gillar att befinna sig i varandras sällskap och gå på galor ihop.

Annons
Soraya Lavasanis tuffa tid: ”Lärt mig den hårda vägen”Brand logo
Soraya Lavasanis tuffa tid: ”Lärt mig den hårda vägen”

Bilderna visar lyckan

Men det är inte allt. I dagarna har Rania och Soraya även unnat sig en långlunch på Långbro Värdshus i Älvsjö. På lunchen närvarade dessutom författaren Christina Stielli.

”Nästan mitt i sommaren, men absolut mitt i prick. Och vi löste alla världsproblem så att resten av världen kan luta sig tillbaka och slappna av”, skriver Christina på Instagram.

Även Rania har i ett inlägg på Instagram berättat om den underbara långlunchen.

Annons

”VÄLBEHÖVLIG ventilering och babblig långlunch med desssa fina donnor! Thanks ladies!”, skriver hon.

Ja, visst är det underbart med härliga kollegor som man kan umgås privat med!

Foto: TT/Instagram

Annons