Renée Nyberg kunde inte hålla tillbaka när gästen tog över.
Varje sommar kliver några av Sveriges kändaste personer ned i en båt. Ibland är det en eka, ibland är det en motorbåt – men slutdestinationen är alltid den samma: en ö i Stockholms skärgård.
Här rättas Renée Nyberg – inför alla
Efter reklamen: Här rättas Renée Nyberg – inför alla
Där står TV4-stjärnan Renée Nyberg redo att välkomna gästerna i sommarvärmen, bjuda in till ett förtroligt samtal, som förvisso eller Sverige sedan kan ta del av, och avnjuta härliga måltider.
I veckan avsnitt av Renées brygga var det inga mindre än idrottsstjärnan Anja Pärson, diplomaten och politikern Jan Eliasson och artisten Linnea Henriksson som tagit sig till den omtyckta ön.
Så här ser det ut när Renée Nyberg tar emot sina gäster i Renées brygga.
Under dagen bjöds det på djupa samtal om livets olika skeenden, hur de olika kändisarna ser på sina karriärer och sina liv, men också en insikt om hur viktigt det är att hålla ihop när det stormar i världen.
Denna insikt kom sällskapet gemensamt fram till när de satt och avnjöt den middag som hade lagats tidigare i programmet och började diskutera vad som verkligen är viktigt här i livet.
– Världens viktigaste ord är ”tillsammans”. Det finns inget viktigare än det ordet. Vi måste acceptera mångfalden, rikedomen i samhället och ta in allting, där allas lika värde betyder nånting. Det är allas vår uppgift; inte bara i Sverige, utan även i världen, säger Jan Eliasson.
Jan Eliasson tycker att världens viktigaste ord är ”tillsammans”.
Diplomatens ord får Linnea Henriksson att tänka på ett musikstycke från låten ”God Only Knows” med The Beach Boys. För att illustrera vad hon menar börjar hon sjunga på låten:
”I may not always love you But long as there are stars above you You never need to doubt it I'll make you so sure about it God only knows what I'd be without you”.
Linnea Henriksson tar ton och börjar sjunga på The Beach Boys-låten ”God only knows”.
Och när Linnea är klar med sina toner kan programledaren Renée Nyberg inte längre hålla tillbaka tårarna.
– Åhåhå! Din röst alltså! Herregud. Hur kan man börja gråta!? Åh, alltså, säger Renée och avslutar samtalet med att höja sitt glas och skåla med sina gäster.
Renée Nyberg lyssnar noga när Linnea Henriksson tar ton.När hon hör vad som når hennes öron börjar Renée Nyberg att gråta – det är bara för bra!