Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Rickard Olssons nya kärleksbesked – efter uppbrottet: "Den rätte"

30 jun, 2025, 12:00
author Emma Granstedt
Emma Granstedt
Tipsa oss!
För några månader sedan stod det klart att programledaren Rickard Olsson och modellen Cathrine Hardenborg gått skilda vägar. Nu ger Rickard ett nytt besked om kärlekslivet.
Annons

Tv-profilen Rickard Olsson, 58, är känd från program som "Vem vet mest?" och "Bingolotto", och är en av våra mest folkkära programledare.

År 2019 fann han kärleken i företagaren Giséle Essé Olsson, och några månader senare hade paret ett storslaget bröllop. Men 2022 stod det klart att paret valt att gå skilda vägar.

Rickard Olsson och Giséle Essé Olsson skiljer sig efter två år som giftaBrand logo
Rickard Olsson och Giséle Essé Olsson skiljer sig efter två år som gifta

Sommaren 2024 bekräftade Rickard för Svensk Damtidning att han blivit tillsammans med modellen Cathrine Hardenborg:

– Vi har det jättebra! Ja! Kort och gott. Ett steg i taget, men vi har jävligt roligt ihop och det är det viktigaste, berättade Rickard i en intervju med Svensk Dam.

Annons
Rickard Olsson är en av våra mest folkkära tv-profiler!Foto: Jari Kantola/TT

Rickard Olsson och Cathrine Hardenborg har gjort slut

Men i maj tidigare i år berättade modellen Cathrine Hardenborg i ett inlägg på Instagram att hon och Rickard valt att gå skilda vägar.

"Allt har sin tid 🙏 ♥️🙏", skrev hon då.

Även Rickard kommenterade uppbrottet:

Annons

”Mitt privata liv har inte varit särskilt privat på många år. Men jag känner att det är dags att få ett privat liv." skrev han i ett sms till Expressen.

5 saker om Rickard Olsson du kanske inte vissteBrand logo
5 saker om Rickard Olsson du kanske inte visste

Nya kärleksbeskedet: "Låt den rätte komma in"

I samband med de roliga nyheterna att Richard blir programledare på P4 Radio Stockholm i sommar kommenterar han nu sitt kärleksliv i en intervju med Aftonbladet.

– Jag får absolut propåer från kvinnor, men Olsson kanske inte ska springa in i något nytt just nu. Men jag är öppen för att dejta, låt den rätte komma in, säger han och fortsätter:

Annons

Man ska vara öppen för livet över huvud taget, jag är inte sluten på något vis.

Rickard är öppen för kärleken!Foto: Robin Lorentz-Allard/ Aftonbladet / TT
Annons