Robinson-deltagare ljög om allvarlig sjukdom – lurade alla
Nya säsongen av Robinson är bara veckor bort. Den 2 oktober har första avsnittet premiär i TV4 och TV4 Play.
För deltagarna i den legendariska realityserien gäller fullständig sekretess. De får inte avslöja sin medverkan för sin omgivning innan TV4 själva gått ut med deltagarlistan.
Robinson-deltagare ljög om sjukdom
Detta kan kräva en hel del ljusskygga manövrar från deltagarna. Ann-Hélene Svahn från Falköping var tvungen att ljuga rakt av för att förklara varför hon tog tjänstledigt från sitt jobb som stödassistent på LSS.
För Skövde Nyheter berättar Ann-Hélene att hon hittade på att hon hade fått en resa till Kenya i 40-årspresent.
– Sedan kom jag hem och hade magrat och mådde inte så bra. Jag fick hitta på att jag hade fått en amöbaparasit, som man tydligen kan få i Kenya. Sedan fick jag kolla upp var jag hade mellanlandat om jag var på den resan, säger Ann-Hélene.
Robinson-deltagaren: "Vet inte hur de klippt ihop"
Men nu är hemligheten ute och Ann-Hélene kan berätta sanningen om sitt äventyr. Hon är dock lika spänd som alla andra på att se det färdiga resultatet, tv-programmet.
– Man blir filmad tolv timmar om dygnet plus nattkamera och avsnitten är 20-25 minuter långa, förutom öråds-avsnitten. Det är rätt mycket material att jobba med och mycket som inte kommer med. Jag vet inte alls hur de klippt ihop det och hur jag kommer att framställas, säger hon.
– De första dagarna tänkte man på det, sedan vande man sig vid alla kameror och pratade på. Sedan är det ju så att de inte vill visa när vi hade det mysigt och satt vid elden och pratade, utan de vill ju locka tittare.