Här uppe i toppen hittar vi också Anna Lindmarker med en månadslön på runt 97 683 kronor, enligt sajten.
Anna Lindmarker om jobbet som TV4-nyhetsankare
Anna Lindmarker var ju faktiskt gift med framlidne Lars Weiss, grundare av TV4-nyheterna.
Det var han som fick Anna att gå över från SVT till TV4 för 24 år sedan. Så här har Anna tidigare sagt i en intervju med Aftonbladet:
– Min käre make, Lasse, som då inte var i närheten av att vara det, hade försökt locka över mig till TV4 vid starten 1990 och sedan återkommande några gånger, men jag sa nej.
– Jag tyckte TV4 var väldigt tramsigt. Men 1997 var jag nyskild, barnen bodde nästan uteslutande hos mig och jag behövde ha en högre lön för att försörja oss och det har jag aldrig ångrat.
Att Anna trivs med sitt jobb råder det alltså inga tvivel om. Samtidigt har hon varit öppen med att livet som nyhetsankare kan tära på en. Ämnena som behandlas kan få det att brista.
– Jag gråter ibland efter sändningar, har Anna tidigare sagt till Expressen.