Publiken kunde knappt tro sina ögon när Sanna Nielsen kämpade vidare under uppträdandet.
Nu är det officiellt – Diggiloo-turnén är i full gång för sommaren och pågår ända fram till finalen i Eskilstuna den 17 augusti.
Årets stjärnspäckade ensemble består bland annat av Ola Salo, Medina, Uno Svenningsson, Jessica Andersson – och förstås publikfavoriten Sanna Nielsen, som nu gör sitt stora jubileumsår.
Men under premiärhelgen hände något oväntat som tog Sanna med storm – mitt under uppträdandet...
Här börjar Sanna Nielsen gråta – efter förklaringen
Ja, nu väntar över en månad fylld av musik, glitter och somrig folkfest när några av Sveriges mest folkkära artister står på scen runt om i landet.
I sommar är det hela 20 år sedan Sanna Nielsen, då bara 20 år gammal, gjorde sin allra första medverkan i Diggiloo.
Det blir alltså en jubileumssommar med extra glans i år!
Och samtidigt som hon är iväg är även hennes stora kärlek, musikern Joakim Ramsell, ute på sommarturné med Rix FM – och med på resan är även deras gemensamma son Gibson.
Tillsammans upplever familjen Sverige från scenkanten och turnébussen.
Sanna Nielsens avslöjande om sonen – trots orden
Efter reklamen: Sanna Nielsens avslöjande om sonen – trots orden
Stormigt framträdande för Sanna Nielsen
På Instagram bjuder Diggiloo på glimtar från årets turné, och från premiären i helgen fick följarna se ett riktigt blåsigt ögonblick.
I ett videoklipp ser man hur vinden nästan tar tag i både Sanna och Ola Salo – medan Sannas lila fjäderklänning virvlar dramatiskt i vinden.
Ja, man kan verkligen säga att premiären blev rejält stormig.
Vädret var inte på artisternas sida – men trots blåst och rusk levererade de på scen. Och konserten verkar ha blivit en fullträff ändå, för på Instagram strömmar hyllningarna in från en nöjd publik.
"Vilken kväll i Gränna. Tack Diggiloo för underhållningen."
"Vilken härlig kväll. Tack för härlig musik och humor."