Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Sanna Nielsens svåra besked med kärleken Joakim Ramsell: “Vi….”

10 jul, 2025, 14:00
author Elsa Petersson
Elsa Petersson
Tipsa oss!
Skärmdump/Instagram/TT
Sanna Nielsen har tvingats fatta ett svårt beslut inför sommarturnén – ett besked som påverkar både henne och familjen.
Annons

Den omtalade Diggilooturnén drar igång i Kosta torsdagen 10 juli och avslutas i Eskilstuna den 17 augusti. Det blir över en månad fylld av musik, show och härlig stämning.

Det är en rad etablerade artister som åker med i turnébussen i år. Bland annat Ola Salo, Medina, Uno Svenningsson, Jessica Andersson och Sanna Nielsen!

Och det är just Sanna som har behövt göra ett mycket avgörande val inför sommarens turné – ett beslut som påverkat hela familjen...

Sanna Nielsens hemliga kärleksknep med Joakim RamsellBrand logo
Sanna Nielsens hemliga kärleksknep med Joakim Ramsell
Annons

Sanna Nielsens avgörande val för Diggiloo

Ja, sommar är det exakt 20 år sedan Sanna Nielsen som 18-åring medverkade för allra första gången.

– Roliga med Diggiloo är att man får göra så mycket olika saker. När jag gör min egen konsert så är det mycket mina egna låtar, men här är det något helt annat, har Sanna tidigare sagt till Svensk Dam om årets resa.

Sanna Nielsens avslöjande om sonen – trots ordenBrand logo
Sanna Nielsens avslöjande om sonen – trots orden

Men valet att åka på turnén kan inte varit helt lätt. För hon var nämligen tvungen att göra ett beslut för både sin son och sin kille när hon åkte.

Annons

Hennes kärlek, Joakim Ramsell, är just nu ute på sommarturné med Rix FM – och med på resan finns även deras lilla son Gibson, som får uppleva sommaren tillsammans med sina föräldrar runtom i Sverige.

Såhär skriver hon på sin Instagram:

"Jag kör Diggiloo i sommar och mannen kör Rix FM turnén...vi ses i augusti älskling."

Instagrambild på sanna nielsens instagram
Sanna Nielsens kille Joakim rockar på!Skärmdump/Instagram

Sanna Nielsens sommarplaner

Även om det blir en intensiv tid för Sanna och familjen så kommer de få upptäcka mycket på resans gång.

Annons

– Jag kommer även ha semester efter Diggiloo. Men vi åker ju runt på så fantastiska platser i Sverige och jag kommer ha familjen med mig. Vi jobbar inte heller varje dag, så i anslutning till ett gig kan man åka någon dag tidigare och semestra på stället. Då får vi också se en del av Sverige, har Sanna sagt till Svensk Dam.

Foto: Skärmdump/Instagram/TT

Annons