Händelsen ska ha ägt rum i maj 2019 och skett i närheten av kvinnans bostad. Enligt åtalet ska TV-profilen kört sina barn till skolan när hon plötsligt började köra vårdslöst.
Sex personer blev vittne till händelsen. En av de var en cyklist som kände igen kvinnan då de bor i samma område.
I förhör har cyklisten berättat hur kvinnan tutade irriterat innan hon gasade förbi bilarna och körde upp på trottoaren. Där fick fotgängarna kasta sig undan.
Efteråt SMS:ade cyklisten TV-profilen. Då erkände kvinnan att hon gjort fel och bad om ursäkt. Till polis nekar hon dock till brott.
Förnekar brott i polisförhör
– Jag är helt oskyldig, har kvinnan sagt i förhör.
–Jag körde i cirka 20 kilometer i timmen, definitivt inte i 100 kilometer i timmen.
Hon menar även att hon såg cyklisten och försökte hålla avstånd.
– Jag var aldrig över på fel sida. Jag körde fram i korsningen och såg cyklisten och därför tog jag ut svängen. Jag minns inte om det stod bilar i vägen som jag fick runda.