Och nu har det blivit dags för henne att lämna studion och vila upp sig. Men inte utan att Soraya, sin vana trogen, ger ett varmt tack till både kolleger och tittare:
"Årets sista sändning avklarad för den här duon - swipe för känslan! (OBS @mjarborg klarade sig från skador 😅)", inleder hon sitt Instagraminlägg med.
Hon fortsätter:
"TACK till alla otroliga kollegor på @nyhetsmorgon - det är en fröjd att jobba med er alla! TACK till Martin för att du alltid får mig att garva, gör gudomligt gott kaffe (som du gladeligen hämtar och bjuder på morgon efter morgon) skriver ut manus och är en klippa att kampera med. Och sist men inte minst; TACK till alla er som tittar - utan er, inget program! Ses nästa år 👋🏼".
Men vi behöver inte vara oroliga. Soraya låter oss veta att hon är tillbaka nästa år, som ju nu bara är runt hörnet. Och tittarna jublar!
Vad har Soraya gjort då med sin lediga tid? Myst järnet, bland annat! Nu delar hon en underbar bild från lunket hemma i villan i Österåker utanför Stockholm:
"Mellandagshänget 👌🏼Pyjamas hela dagen, rester till föda och allmän slöhet. Love it! Hoppas ni alla haft en fröjdefull och lugn jul! 🎄", går att läsa på Instagram.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.