Programledarens avslöjande om sonens beteende – berättar i TV4.
Steffo Törnquist är en av Sveriges mest rutinerade programledare och ett välkänt ansikte för de allra flesta. Men bortom tv-kameror och programlederi är han också pappa till sonen Max.
De två verkar ha en god relation och har pratat gott om varandra i tidigare intervjuer. Men nu avslöjar Steffo något om deras relation som de allra flesta inte har hört.
Steffo har många år som programledare i TV4 och Nyhetsmorgon i backspegeln och har etablerat sig som något av en tittarfavorit. Tillsammans med kollegan Jenny Strömstedt har han bjudit svenska folket på tv-ögonblick de sent ska glömma.
Trots att han nu börjat nå pensionsålder har han svårt att slita sig från Nymo eftersom han fortfarande tycker att det är så kul.
Under fredagen var han åter på plats i Nyhetsmorgon tillsammans med Sofia Geite. Den östgötska duon är mycket uppskattad av programmets tittare.
Den här gången bjöd Steffo på ett avslöjande om sonen.
Steffos ord om sonen
Under fredagens sändning hade Steffo och Sofia kallat in en panel för att bemöta frågan: "Ska barn hjälpa till hemma?"
Svaret på frågan blir "Självklart", även om man så klart måste börja lära dem vid en rimlig ålder.
Steffo delar då med sig av hur det var när hans son Max var tonåring.
– Det var ju stökigt i hans rum. Jag kunde stå utanför dörren och tänka att 'nu ska jag inte säga något'. Men så öppnade jag dörren och bara 'men för fan Mackan', säger Steffo och skrattar.
Sonen Max har hunnit bli 37 och har förmodligen inte lika stökigt i sitt rum längre. Foto:Jonas Hessman/TT
Sonen Max har ju sedan dess vuxit upp och är idag långt från en stökig tonåring.
Men det var trots allt roligt att höra hur programledaren tacklade livet som tonårsförälder.