Stora missen i direktsändning – Steffo märker ingenting!

Steffo Törnquist fortsatte som vanligt!

Här är profilerna i "Nyhetsmorgon"

Brand logo
Här är profilerna i "Nyhetsmorgon"

Nyhetsmorgon har varit ett av Sveriges populäraste aktualitetsprogram sedan 30 år tillbaka. Det sänds alla dagar i veckan och ses av hundratusentals trogna tittare, som häromveckan jublade efter TV4:s nya besked om programmet. En härlig nyhet för de trogna tittarna är att programmet ska utökas under hösten. Det kommer att starta 05.45 i vanlig ordning, men i stället för att sluta klockan 10.00 kommer det att hålla i gång till 12.00.

Men det är inte den enda förändringen i Nyhetsmorgon.

I torsdagens avsnitt av Nyhetsmorgon berättar Steffo och parhästen Maria Forsblom nyheten om det nya segmentet: Ett nytt segment i programmet, Keldas kalla fall med kriminalteknikern Kelda Stagg!

Här siktar man in sig på kriminalteknik och jämför gamla målutredningar med nutida. Redan i under torsdagens avsnitt drog segmentet igång. Men det var inte det enda som hände under torsdagens avsnitt... Det var också en oförutsedd miss – i direktsändning!

Missen bakom ryggen på Steffo!

När klockan slog 05.59, precis efter reklamen, så skulle Steffo Törnquist presentera morgonens första gäst, vilket var Björn Skifs. Men det var det i bakgrunden som drog ögonen till sig.

Tänkte ni också på det?! Foto: TV4/Skärmdump

För där var det en person, som inte skulle synas i bild. Nämligen en av kamerapersonerna syntes i bild!

Men personen insåg snabbt det och tog sig bort ur bild efter bara några sekunder.

Ja, vad som helst kan ju hända i direktsändning, och vilken tur att Maria Forsblom och Steffo Törnquist är sådana proffs, som bara fortsatte köra på som vanligt!

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.