SVT-profilen stoppas i direktsändning efter händelsen – får inte nå tittarna
SVTs publik möttes av något oväntat – en bäcksvart ruta i hela 75 minuter.
Det var först runt 07.17 som sändningen kom igång under torsdagsmorgonen, annars brukar Morgonstudion sätta igång runt 06.00.
Allvarligt läge
Även de som gärna streamar något på SVT Play innan arbetsdagen möttes av mörker på skärmen.
– Jag tycker att det är allvarligt när vi inte kommer ut med hela vårt breda utbud till svenska folket, men det är viktigt att säga att exempelvis nyheterna har vi kunnat publicera, säger Michael Österlund, tf säkerhets- och beredskapsdirektör på SVT, till Sveriges Radios Ekot.
Det är allvarligt när just SVTs teknik strular, speciellt med tanke på att deras kanaler är menade att sändas i tider av kris och krig, något allt fler är oroliga för givet omvärldssituationen.
Orsaken till alla problem
Michael Östersund menar dock att beredskapen är fungerande, trots avbrottet imorse.
– Alla våra kärnuppgifter har legat kvar, exempelvis VMA och nyhetsförmedling.
Det var alltså ett strömavbrott som hade orsakat den svarta TV-rutan.
När allt var löst möttes tittarna av två bekanta ansikten: Programledarna Olivia Elander och Karin Magnusson.
Foto: Skrämdump SVT