Tilde de Paula Eby satsar på musiken – se henne sjunga!

Tilde de Paula Eby
Tilde De Paula Eby överraskar i Efter fem – när hon plötsligt brister ut i sång.

Tilde De Paula Eby är en av TV4:s främsta namn, och dessutom en kvinna med många talanger. Det visar hon prov på när hon i Efter fem fångas av en kamera mitt i ett sång- och dansnummer.

Här erkänner Tilde de Paula Eby – efter alla år

Brand logo
Här erkänner Tilde de Paula Eby – efter alla år

Tilde De Paula lämnat programmet

Tilde har intervjuat otaliga artister, skådespelare och kändisar av olika slag, och med sina snart 30 år på TV4 har hon dedikerat ett halvt liv till kanalen.

Efter många år som fast programledare på Nyhetsmorgon lämnade Tilde 2018 programmet för ett nytt äventyr. 2019 började hon som programledare för Efter fem, där hon har blivit kvar.

Där är hon del av en stark uppsättning tillsammans med bland andra Anna Brolin, Axel Pileby och Henrik Alsterdal.

Det var också tillsammans med just Henrik Alsterdal som profilen plötsligt inte kan hålla tillbaka...

Tilde de Paula sjunger och dansar vilt

Duon ska diskutera Prince gamla hitlåt "Purple Rain" som nu trendar igen tack vare att den är med i Stranger Things-finalen som nyligen släpptes på Netflix.

Och just Purple Rain visar sig vara en låt som ligger Tilde varmt om hjärtat.

Ett klassiskt liveframträdande där Prince sjunger låten spelas upp i studion, och då kan kamerorna fånga en vilt mimande och dansande Tilde:

– Vi skulle haft en kamera på din inlevelse, säger Henrik skrattande när klippet har tonat ut.

– Jag sjöng fast tyst, och dansade, förklarar Tilde.

Även om det inte gick att se i programmet kunde man i efterhand se klippet där programledaren går loss i sin stol och sjunger med en otrolig inlevelse:

Ja, det råder inga tvivel om att detta är en alldeles särskild låt för Tilde:

– Det är en ikonisk låt, den är så fantastisk att jag får rysningar över hela kroppen när jag hör den, säger hon.

Foto: TV4

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.