Tilde de Paula tvingas be om hjälp – TV4-profilen fick lämna innan sändning

Tilde de Paula Eby
TV4
Tilde de Paula Eby och Efter fem-redaktionen var med om en riktig kaos-situation.

Efter fem blev dramatiskt för Tilde de Paula Eby och resten av redaktionen. Man hade nämligen ett team på plats i Örnsköldsvik för att rapportera om snöstormarna som sänkt sig över landet.

– Vädret ställer till stora problem över hela landet, säger Tilde i sändningen.

Här erkänner Tilde de Paula Eby – efter alla år

Brand logo
Här erkänner Tilde de Paula Eby – efter alla år

Kaoset i Efter fem – tvingades lämna

Men reportern Peter Svanberg och fotografen Christina Arneback skulle precis börja sända när de hörde ett väldigt oväntat ljud.

Efter fem i TV4
Det blev hett om öronen där för Peter – och inte på ett bra sätt!TV4

Åsksmällar – mitt i snökaoset.

I ett klipp som TV4 släppt i efterhand hör man hur både Peter och Christina tvingas fly i panik och lämna den ursprungliga inspelningsplatsen.

– Vad fan var det där? säger Peter.

– Nej men gud, det är blixt och dunder. Jag blir livrädd nu, säger Christina.

– Det har börjat blåsa upp ordentligt. Och något som jag aldrig upplevt överhuvudtaget här uppe under en vinter, ett blixtnedslag, precis bakom oss här för en liten stund sedan. Vi var faktiskt tvungna att flytta oss från den här öppna ytan, säger Peter i programmet.

Tilde de Paula Eby fick hjälp

Tilde fick hjälp av meterologen Ulrika Elvgren för att förklara hur åsknedslag plötsligt kan förekomma mitt i iskalla vintern.

– Det är ett sommarfenomen men det kan förekomma på vintern i samband med så kraftiga snöbyar som vi har. Då blir det uppladdning i molnet och då sker en urladdning, en blixt, även fast det är minusgrader, säger Ulrika.

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.