Kanske är det inte konstigt att Caroline är så naturlig i rutan? Utöver att vara otroligt kunnig inom sitt område är hon ju också gift med en tv-veteran!
I onsdagens sändning är hon där för att prata om något väldigt viktigt – vad man måste tänka på när man ger en gåva.
Bland annat reder hon ut skillnad på present och förskott på arv:
– Många uppfattar att ett förskott på arv och gåva det är två skilda saker och jag skulle vilja reda ut och säga att om jag ger en gåva till något av mina barn, då är det samma sak som ett förskott på arv. Vilket innebär på ren svenska att den dag jag dör ska den gåva jag givit mitt ena barn och kanske inte det andra ska räknas av på det kommande arvet.
– När jag sen dör, då ska mitt barn som fått den här gåvan, den ska liksom räknas in i arvet efter mig, förklarar hon pedagogiskt.
Här blir allt väldigt tydligt för alla i studion:
– Den har så att säga fått 100 000 då, då får det andra barnet 100 000 mer?, frågar Thomas.
– Ja!, säger Caroline med eftertryck.
Caroline Törnquist är en naturbegåvning i tv-rutan!
Så träffades Steffo och Caroline
Caroline har alltså precis som Steffo blivit något av en tv-profil! Och visst är man nyfiken, hur träffades makarna egentligen?
Svaret är genom en gemensam passion. Som Steffo sagt till Aftonbladet:
– Hon var väldigt tjusig och perfekt, men jag tycker att jag såg det där lite busiga och skitiga i henne. Vi lirade golf på samma klubb.
Foto: Skärmdump TV4
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.