Trisskraparen hamnar i en svår sits i direktsändning.
Helena från Kallinge i Blekinge, fick ett varmt välkomnande till TV4:s studio av Anders Pihlblad och Maria Forsblom. Så här inför jul skedde besöket i perfekt tid för trisskraparen, men hon ställdes inför en svår situation i slutet av skrapandet.
Helena är spänd men verkar inte vara allt för nervös. Hon tar en lott på känsla, vilket inledningsvis ser ut att bli ett bra val.
Anders har tillskansat sig att Helena har ett alldeles särskilt intresse.
– Du det sägs att du gillar bilar? säger programledaren.
– O ja! säger trisskraparen med eftertryck och konstaterar att det inte direkt är några nya bilar det handlar om.
Helena är en raggarbils-entusiast och har dessutom två egna, något som tar upp en stor del av hennes och familjens liv.
Hon får också frågan om vad de brukar spela för musik i bilen men hon menar att det varierar ganska mycket. En given artist är däremot Eddie Meduza.
Men vid dansband sätter hon ner foten!
Får problem med skrapandet
Skrapandet börjar bra för Helena som inleder med två rutor på 5 miljoner. Men trots att hon har fått test-skrapa inför sändning är det inte helt lätt att hantera den stora skrapan.
Det tar lite tid och det är inte helt lätt att se vilka siffror som gömmer sig i rutorna.
Men till slut kan vinsten fastslås, om än en aning tveksamt.
– Kom en tredje där på 100 000 eller? Det är lite svårt att se för mig också, säger Maria.
Visst blev det 100 000 kronor för Helena som är väldigt nöjd med sin vinst. Vad hon ska göra med pengarna är däremot inte helt skrivet i sten. Förmodligen blir det ingen mer bil, även om hon inte helt vill stänga dörren för en tredje.
– Man ska aldrig säga aldrig, säger hon och skrattar.
– Kanske blir det ett nytt kasettband med Eddie Meduza, föreslår Anders och undrar vad Helena har för favoritlåt med artisten, varpå hon skruvar lite på sig innan hon säger:
– Det är svårt att välja, "Gasen i botten" kanske!
Foto: TV4
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.