Vinn världens dyraste potatischips!
Hittills har det inte funnits något öltilltugg som håller samma höga kvalitet som hantverksöl. Idag råder S:t Eriks Bryggeri bot på den bristen genom att lansera världens dyraste potatischips. Chipsen är skapade i samarbete med den framstående landslagskocken Pi Le och är tillagade på sällsynta nordiska råvaror.
Till exempel innehåller chipsen Goliatmusseron, en svamp som är extremt eftertraktad i bland annat Japan. Chipsen säljs i en begränsad upplaga i specialframtagen ask, innehållandes fem chips, för 499 kronor. Kilopriset blir 100 000 kr/kg, vilket nästan är lika dyrt som Belugakaviar.
Sista tävlingsdag 15 november 2016
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.