Att Chris nobbar Nobel är inte helt oväntat. Han är som bekant inte särskilt förtjust i det kungliga strålkastarljuset.
Just detta firande har han skippat flera gånger. Det är faktiskt fem år sedan prinsessmaken sist deltog.
Chris hade förvisso en legitim ursäkt under pandemiåren, men nu finns inga restriktioner som håller honom tillbaka.
Ändå uteblir han. Även prinsessan Madeleine blir kvar i Florida, bekräftar hovet.
– Prinsessan och henens familj bor i USA och avståndet är för långt för att resa till Nobelfesten. Den representeras av andra delar av kungafamiljen, säger Thorgren.
Nog hade man lite mer hopp att Madeleine ändå skulle dyka upp. Hon var ju faktiskt med 2019, då utan Chris.
Prinsessan Madeleine under Nobelfestligheterna, 2019.
Men i år får vi alltså klara oss utan Florida-paret. Och kronprinsessparet, prinsparet och kungaparet får hantera mer av pressen.
Speciella Nobelfirandet: "Hejdundrande"
Årets Nobelfirande blir speciellt. Det är ju första gången sedan pandemin som det stöps i sin vanliga form.
Det har en uppgiftslämnare med god insyn tidigare bekräftat för Svensk Damtidning:
– Eftersom det är första gången som Nobelfesten kan hållas sedan 2019 så kommer det att vara en hejdundrande massa nobelpristagare på plats den 10 december.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.