Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Drottning Silvias privata middag med miljardären – som ingen fick se

25 jul, 2025, 14:48
author Emma Granstedt
Emma Granstedt
Tipsa oss!
Nu berättar Ålands-miljardären Anders Wiklöf om den privata middagen med kungen och drottning Silvia. "Vi hade det riktigt trevlig", säger Anders Wiklöf.
Annons

Den svenska kungafamiljen är kända för att vara mycket trevliga mot alla människor de möter.

Kronprinsessan Victorias egna ord om födelsedagenBrand logo
Kronprinsessan Victorias egna ord om födelsedagen

Kungligheterna har ofta beskrivits som mycket "vanliga" och mycket avslappnade och härliga i sociala sammanhang, vilket givetvis är enormt uppskattat.

Någon som håller med om detta är affärsmannen och Ålands-miljardären Anders Wiklöf, som under födelsedagen den 25 juli ställde upp på en exklusiv intervju med Svensk Damtidning.

Idag fyller Anders Wiklöf 79 år.Foto: Pontus Höök/TT
Annons

Anders Wiklöfs erbjudande till Agneta Sjödin – efter petningen från TV4

Under fredagskvällen är det dags Anders Wiklöfs årliga födelsedagsgala på Åland, där både lokalbor och turister bjuds in till gratiskonsert i Miramarparken.

Precis som tidigare år kommer några av Sveriges mest folkkära artister stå på scen och uppträda – i år blir det inga mindre än Benjamin Ingrosso, Orup, Tommy Körberg, Christer Sjögren, Sissel Kyrkjebø, samt Per Fritzell och Jan Rippe från Galenskaparna.

Konferencierer för kvällen är Claes Elfsberg, Marianne Rundström och Agneta Sjödin – som personligen fick frågan av Anders efter petningen från TV4.

Agneta Sjödins avslöjande om festen med Sofia och Carl PhilipBrand logo
Agneta Sjödins avslöjande om festen med Sofia och Carl Philip

Svensk Damtidning fick möjlighet att prata med Anders inför kvällens festligheter – i en intervju där han bland annat berättar om relationen till kungafamiljen och varför han gärna ville erbjuda Agneta rollen som konferencier.

Annons

Anders blev nämligen upprörd när han hörde att programledaren förlorat flera jobb på TV4 – något som Agneta själv beskrivit som "åldersdiskriminering".

– Hon har ju varit med länge och hjälpt till så mycket på TV4, och så plötsligt så blir man behandlad som ingenting, då blir jag lite smått förbannad. Varför måste man göra ett sådant avslut?, säger Anders.

Han berättar att programledaren blev otroligt glad över frågan om att vara konferencier för födelsedagsgalan, tillsammans med Claes Elfsberg och Marianne Rundström.

– Hon blev väldigt glad, så det var riktigt roligt.

Agneta Sjödin är en av kvällens konferencierer.Foto: Karin Törnblom/TT

Privata middagen med kungen och drottning Silvia: "Helt vanliga människor"

Sedan flera år tillbaka är Anders god vän till kungafamiljen, och talar enbart gott om dem i intervjun.

Annons

– Senast jag träffade kungaparet var när de kom över på middag hos mig och min fru Rita i vår sommarstuga där vi har vår konstsamling. Det var sommaren 2022, berättar han.

– Vi satt och åt middag hade det riktigt trevlig, sedan var det konsert på min tennisbana.

Middagen var, med andra ord, privat och inget som hovet kommunicerade ut till allmänheten. Endast en härlig kväll mellan goda vänner över en bit mat och god dryck.

Anders hyllar kungen och drottning Silvia, och beskriver dem som mycket avslappnade och trevliga:

– Jag tycker verkligen om dem. De är precis som vilka som helst, det är som att äta middag med en kompis. De uppträder som helt vanliga människor, det är det jag uppskattar. Det är raka rör, säger han.

Anders Wiklöf hyllar kungaparet.Foto: Jonas Ekströmer/TT
Annons