Estelle och Oscars julhälsning – från köket på Stockholms slott!

Vilken fin kunglig julhälsning!

Estelle & Oscar charmar alla – lagar mat!

Brand logo
Estelle & Oscar charmar alla – lagar mat!

Nu är det jul igen – det har prinsessan Estelle och prins Oscar sett till!

De kungliga syskonen har skickat en härlig julhälsning från Kungliga slottet – där de visar upp sina färdigheter i köket!

Estelle och Oscars härliga julhälsning

Nu är det bara några dagar kvar till julafton. Något som syskonen prinsessan Estelle och prins Oscar firar genom att laga mat!

Ja, i ett klipp på Instagram syns syskonen i köket på Stockholms slott. De har på sig varsitt förkläde och har fullt upp med att laga mat och baka. Köttbullar och prinskorvar steks och knäck kokas – och eftersom de samarbetar ser det ut att gå fort!

När all mat är klar bär de ut den till ett stort dukat bord – och Oscar får äran att tända det fjärde ljuset i en adventsljusstake.

– God jul och gott nytt år, säger syskonen sedan i kör. Och då får familjens hund Rio också vara med, vilandes i Estelles famn med en röd rosett runt halsen.

Kungliga julen

I Året med kungafamiljen får vi se Estelle och Oscar göra knäck efter farmor Ewas recept. Och nu har vi fått se ännu mer av syskonen i köksmiljö. Så roligt!

För prinsessan Estelle och prins Oscar har jullovet precis startat – och även deras föräldrar, kronprinsessan Victoria och prins Daniel, är klara med årets uppdrag i den kungliga kalendern.

Nu väntar några riktigt härliga dagar. Julafton är ju på onsdag – men redan på tisdag fyller ju mormor Silvia 81 år.

Så det ser ut att bli en trevlig ledighet för syskonen – där de förhoppningsvis kommer att hinna vila upp sig inför nästa termin på skolan Campus Manilla.

Foto: Skärmdump/Instagram

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.