Exet Jonas Bergströms besked till Madeleine: "Inte helt angenäm..."
I juli 2024 kunde Svensk Damtidning avslöja att ABBA-stjärnan Björn Ulvaeus köpt ett nytt hus, tillsammans med kärleken Christina Sas.
Men säljaren var inte vem som helst, utan prinsessan Madeleines exfästman Jonas Bergström och dennes hustru, Stephanie Bergström. De hade bott i huset i fråga, Villa Stora Astringe ute på Djurgården, sedan 2019.
Jonas Bergström har flyttat till Djursholm – besked till prinsessan Madeleine
Drömkåk är bara förnamnet: en trevåningsvilla på 285 kvadratmeter med nio rum och kök. Enligt Svensk Dams uppgifter landade den slutgiltiga prislappen på 60 miljoner kronor.
Under våren har Jonas och Stephanie hyrt en lägenhet på Östermalm, samtidigt som man sökt med ljus och lykta efter nästa bostad.
Nu rapporterar Hänt att jakten är över. Jonas och Stephanie har köpt en villa i Djursholm, en tiorumskoloss på 330 kvadratmeter med en tomt på 2300 kvadratmeter. Vad måste man då betala för ett hus av den här kalibern? 70 miljoner kronor, enligt Hänt.
– Det är ett drömhus som väldigt få har råd med. Även här ute är detta ett sällsynt vackert objekt med perfekt läge, säger en lokal fastighetsmäklare till Hänt.
Svensk Dams mångåriga skribent Ellen Myrgård Lindén har följt Jonas Bergströms jakt på drömhuset med stort intresse. Hon analyserar nyheten om flytten med en specifik aspekt i åtanke: hur påverkar detta Madeleine?
Ellen Myrgård Lindén: "Inte helt angenäm"
Prinsessan har nämligen många vänner i Djursholm...
– Det är flera saker som prinsessan Madeleine och Chris O'Neill måste vänja sig vid när det kommer till det nya Stockholmslivet. En av dem, som kanske inte är helt angenäm, är det faktum att prinsessans ex-fästman Jonas Bergström kan dyka upp i blickfånget, titt som tätt. Madeleine och Jonas har ingen kontakt idag men rör sig i samma områden och i samma umgängeskrets. De skulle absolut kunna stöta på varandra under en powerwalk på Djurgården eller en lunch på Strandvägen. Och nu även när Madeleine hälsar på sina vänner i Djursholm, dit Jonas också har flyttat. Faktiskt så möttes de bara häromveckan när vännen Karl-Johan Persson anordnade en stor födelsedagsfest på Rosendals Trädgårdar. Att mingla med exet är alltså ett huvudbry som Madeleine måste förhålla sig till