Fick lämna sitt jobb – efter avslöjandet om prins Carl Philip
Det var en av 2010-talets mest omskrivna kungliga skandaler i Sverige.
Prins Carl Philip anklagades för att ha plagierat eldskärmen Slottet brinner, som lanserades av Svenskt Tenn 2010. Enligt tidskriften Form var det formgivaren Eric Ericson som i själva verket låg bakom designen.
– Det var inte meningen att det skulle bli så här. Att det blev så här handlar om att jag har respekterat Eric Ericsons vilja, att vara anonym. Jag har hela tiden sagt till Eric att jag tycker att vi båda ska stå med som formgivare. Nu blev det ju rätt till slut, sa Carl Philip i ett avslöjande.
Avslöjade prins Carl Philips bluff – nu tvingas han bort
Nu har journalisten bakom avslöjandet, Bo Madestrand, fått lämna sin post som chefredaktör för Form. Samtidigt har Carl Philip klivit in och blivit officiell beskyddare för Svensk Form, föreningen som äger och driver Form.
Bo hamnade i konflikt med Svensk Forms vd Björn Nordin, rapporterar Svenska Dagbladet.
– Han förbjöd mig att söka tidskriftsstöd för Form. Han ville också ändra omslaget på tidningens jubileumsnummer, där jag ville markera tidningens historiska betydelse eftersom jag var orolig för neddragningar i budgeten och sänkt ambitionsnivå, säger Bo till Svenska Dagbladet.
– Därefter skrev vi ett nytt avtal där det stod att allt skulle göras i samarbete mellan mig och vd. Och vi gjorde ett nummer där han bestämde alla texter. Det blev en annan sorts nummer med artiklar som blev mer branschtillvända.
Svenska Dagbladet kritiska
Timingen på Bos avgång är "pikant", som Svenska Dagbladets kulturchef Ida Ölmedal beskriver det. Hon anar ugglor i mossen...
– Fanns det då en koppling mellan att prinsen välkomnades som beskyddare i våras och chefredaktörsbytet kort därpå? Nej, säger Björn Nordin. Inte heller Bo Madestrand själv vill göra sådana spekulationer. Men blotta misstanken sätter ljuset på principfrågan: att den journalistiska trovärdigheten undergrävs när ägaren går in och petar i innehållet. Hade tidningen kunnat granska kungahuset och göra sitt stora scoop om det varit idag? skriver Ida.
Svenska Dagbladet har sökt Carl Philip för en kommentar – men inte fått något svar.
