Men den som råkade Sofia utanför Waterfront i Stockholm i går kväll mötte en betydligt längre prinsessa:
I platåskorna med 12 centimeter höga klackar blev hon plötsligt 1.77!
En ovanligt lång Sofia.
Inte konstigt att folk studsade till – och att de där mäktiga platådojorna har blivit veckans mest omtalade detalj!
De kommer från italienska Gianvito Rossi, ett skomärke som länge har försett kronprinsessan Victoria, prinsessan Kate och kronprinsessan Mary med hyfsat promenadvänliga stilettos.
Men då handlar det oftast om betydligt försiktigare pumps, där favorithöjden tycks vara 10,5 centimeter.
Medan prinsessan Sofia alltså dundrade på med hela 12!
Prinsessan Sofia tar verkligen ut svängarna med sina trendiga skor!
Den somriga klänningen som hon bär till är från norska By Timo och den glammiga rosa väskan kommer från Dolce & Gabbana.
Prinsessan Sofias rosa handväska, vilken karamell.
Fast skorna i all ära – det var ju glädjen som prinsessan Sofia spred omkring sig under kvällen på Funkisfestivalen som var det viktiga.
Sveriges största musiktävling för personer med kognitiva eller neuropsykiatriska funktionsnedsättningar inom LSS har arrangerats sedan 2011, och nu var Sofia prisutdelare för andra året på raken.
Prinsessan Sofia i vimlet på Stockholm Waterfront.
– Vi frågade henne förra året med tanke på hennes engagemang och erfarenhet i övrigt. Som tur är fick vi napp och hon sa ja! Prinsessan Sofia är helt rätt person för Funkisfestivalen, säger Ann Epstein från arrangören Funkisglädje till Svensk Dam.
– Detta är ett sånt fantastiskt evenemang med alla artisterna, och med prinsessan Sofia som grädden på moset. Hon förgyller verkligen kvällen för alla deltagare som får vara med och träffa henne.
Sofia med de coola artisterna i Funkisfestivalen 2023.
Tolv bidrag gjorde upp om segern och vinnare blev Viktor Johansson från Uppsala som sjöng Tomas Ledins Släpp hästarna fria.