Enligt Expressens uppgifter ska köpet ha gått igenom i december, och det är ett ovanligt kap prinsparet lagt vantarna på.
Ja, få personer ska vara skrivna i den gamla byn där Sofia och Carl Philip nu skaffat ett smultronställe.
Bara några kilometer bort hittar man Maries och Eriks hus 129 kvadratmeter stora hus i villaområdet Kåtilla.
Tillbaka till Carl Philips och Sofias nya kärleksnäste.
Byn som fäboden tillhör ska vara omgiven av granskog och alldeles i närheten finns ett vackert vattenfall.
Själva stugan är rödmålat med klassiska vita knutar. På taket finns solpanel och på tomten vedförråd, utedass och vindskydd, enligt Expressen.
Allt detta fick prinsparet för under en miljon. Prislappen ska ha landat på 870 000 kronor.
Hovets informationschef Margareta Thorgren bekräftar köpet för Expressen, men vill inte kommentera det vidare:
"Det stämmer. Prinsparet har privat köpt en fäbod i Dalarna. Privata fastigheter kommenterar inte hovet".
Prinsparet har redan gömställe i Sunne
Utöver hemmet på Villa Solbacken och den nyköpta stugan i Älvdalen har prinsparet även ett hus i värmländska Sunne.
Det fick prinsen i dopgåva och det var också här han och Sofia tillbringade mycket tid när de ville hålla relationen för sig själva.
Prinshuset är på 150 kvadrat och byggt 1989, och precis som den nya stugan är det rött med vita knutar.
Prinsparets smultronställe i Sunne. Tänk, nu har de även en stuga i Älvdalen.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.