– Min största rädsla var att historien skulle upprepa sig, sa prins Harry under den omtalade Oprah-intervjun.
Den extrema mediebevakningen har tärt på paret, har de berättat. Nu tar prinsen upp kampen mot desinformationen på riktigt. Harry har skaffat ett nytt jobb.
Prins Harrys nya deltidsjobb – bekämpa desinformation
Prins Harry är en av 15 kommissionärer som anslutit till Aspen Institutes Commission on Information Disorders nya team.
Teamet är ihopsatt av journalisten Katie Couric, advokaten Chris Krebs och medborgarrättsaktivisten Rashad Robinson.
Syftet är att bekämpa spridningen av vilseledande och falsk information i amerikansk media. I ett uttalande till E! News kommenterar prinsen sin nya tjänst:
"Som jag har sagt, upplevelsen av dagens digitala värld har översvämmat oss med en lavin av desinformation, vilket påverkar vår förmåga som individer såväl som samhället att tänka klart och verkligen förstå världen vi lever i".
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.