Kate och Williams vän död – svalde ett bi under en polomatch
Bara för att man är kunglig förskonas man tyvärr inte från tragiska händelser.
Nu är både prins William och prinsessan Kate i sorg.
Svåra året
Sommaren är här och semestern närmar sig. Något som prins William och prinsessan Kate säkert längtat efter.
Ja, både paret och deras tre barn har haft ett svårt år med Kates cancerdiagnos – och samtidigt som familjen behövt kämpa har de haft hela världens blickar på sig.
Men den senaste tiden har det sett ljusare ut och Kate och William har synts mer och mer ute på kungliga uppdrag.
Nu väntar lite skollov för barnen George, Charlotte och Louis.
Dessutom fyller prins William 43 år den 21 juni och kommer självklart firas av familjen.
Även prins George blir ett år äldre den 22 juli – så det kommer bli flera kalas för familjen.
Men mitt i allt firandet har William och Kate nu nåtts av ett tråkigt besked om ett dödsfall – och det handlar om en person som stått familjen nära.
Skakas av dödsfallet
En stor sport i Storbritannien – och framför allt kungafamiljen – är polo. Men nu har en av sporten skakats av ett dödsfall.
Det var under en polomatch som miljardären och affärsmannen Sunjay Kapur gick bort tidigare i veckan, vilket bland annat Daily Mail skrivit om.
Enligt tidningen dog Kapur av en hjärtattack efter att ha svalt ett bi under en polomatch i Windsor, inte långt från William och Kates hem.
Daily Mail skriver också att prins William och Sunjay Kapur har känt varandra flera år, så vi kan tänka oss att både William och hans fru Kate är skakad av dödsfallet och sörjer det som har hänt.
Foto: TT