Nu ändras saker och ting för Durek och Märtha Louise.
Tidigare i sommar tog det norska kungaparet med sig barn och barn barn på deras årliga familjeresa.
Märtha Louise och Schaman Durek – så träffades skandalomsusade paret
Efter reklamen: Märtha Louise och Schaman Durek – så träffades skandalomsusade paret
Kungligheterna klev, för fjärde året i rad, ombord kungaskeppet Norge för att segla mot norra delarna av Norge, men en sak skiljde sig från tidigare resor.
Mycket av kontroversen kring paret beror på olika uttalanden som Durek har gjort, och skandalerna har även lett till att Märtha Louise inte längre jobbar för kungahuset.
Under tidigare resor har Märtha Louise dykt upp utan Durek, troligtvis på grund av den ansträngda relationen med resten av familjen.
Relationen mellan Durek och kungafamiljen tycks dock ha förbättrats på senare tid, och i år var även Durek med på familjeresan för första gången. Det rapporterar norska Se og Hør.
På tidningens bilder syns Durek tillsammans med kungligheterna, som alla tycks vara på gott humör. Se og Hør skriver också att Märtha Louise och Durek ska ha haft det jättetrevligt tillsammans med familjen på kungaskeppet.
Durek tycks alltså ha välkomnats in i värmen, och försoningen kunde inte ha kommit vid ett bättre tillfälle – han och Märtha Louise håller ju på att planera sitt stundade bröllop.