Det är tio år sedan Emma Pernald lämnade det kungliga strålkastarljuset för gott, en naturlig följd av att hon och prins Carl Philip avslutade sitt långa förhållande. De hade varit ett par i nio år och under den tiden hade Emma Pernald hunnit bli glödhet som prinsesskandidat.

Den klassiska bilden på prins Carl Philip och Emma Pernald från 2003.
Men så blev det nu inte, som alla vet, och i dag lever 39-åriga Emma familjeliv på Lidingö med sin man Tomas Jonson, 39, och barnen August, 4, och Arthur, 6.

Hela familjen Pernald-Jonsson på Kolmården tidigare i våras: Emma, Tomas och barnen Arthur och August.
Själv har Emma Pernald hunnit bli 39, ett rutinerat PR-proffs med en lång karriär bakom sig i marknadsföringsbranschen. Sedan ett och ett halvt år tillbaka är hon marknadschef på storbanken Nordea, med titeln Country Marketing Director Sweden.
– Jag jobbar med extern kommunikation i Norden på grupp- och koncernnivå. All kommunikation i Norden helt enkelt, det känns spännande, berättade Emma Pernald för Svensk Damtidning i samband med att hon började sitt nya jobb i fjol.
Kontakten med prins Carl Philip upphörde i och med uppbrottet, men sin starka vänskapsrelation med prinsessan Madeleine har hon kvar. Den är fortfarande lika varm och glad och i går var Emma Pernald en av väninnorna som var på plats och lyckönskade Madeleine vid boklanseringen på Junibacken i Stockholm. Så prinsessa blev hon inte, men på ett sätt fick hon både frihet och kunglig glans.

Emma Pernald kom i sällskap med kronprinsessans bästis Caroline Nilsson Kreuger.

Prinsessan Madeleine är tillbaka i Stockholm, och hon fick en varm kram av Emma Pernald.
Därför kom inte prinsessan Sofia
Samtidigt befann sig prinsessan Sofia ett par kilometer bort på Östermalm, där hon närvarade vid invigning av Sophiahemmets mandometerklinik, ett viktigt och sedan länge inplanerat uppdrag. Därmed missade hon sin svägerskas stora dag, men slapp samtidigt ett (kanske lite obekvämt?) möte med prins Carl Philips ex.

Sofia missade Madeleines stora dag eftersom hon var på uppdrag på Sophiahemmet.

Emma Pernald med sin man Tomas Jonson. De gifte sig på Marstrand 2014 där de en gång träffades.

…och här är de på fest med Madeleine och Chris.
Foto: Karin Törnblom/TT, Fredrik Sandberg/TT