Det är kronprinsessans nära vän Caroline Heering som slutar som styrelseledamot i Mary Fonden efter 16 år.
Vännerna började faktiskt jobba med varandra redan 2006 då Caroline ersatte Victoria Bernstorff Gyldensteen som Marys hovdam.
Året därpå började hon jobba i kronprinsessans stiftelse. Men nu har det alltså blivit dags att ta farväl.
Caroline är inte ensamma att hoppa av. Det gör även Ulla Brockenhuus-Schack som även hon är vän med Mary privat.
I pressmeddelandet säger kronprinsessan följande:
"Jag är otroligt glad över att kunna välkomna Andreas och Vibeke till Marystiftelsens styrelse. Med dem ombord kommer styrelsens kompetens inom analys, forskning och strategisk kommunikation att stärkas ytterligare".
Längre ner väljer kronprinsessan att uppmärksamma vännerna som slutar:
"Jag vill samtidigt uttrycka min tacksamhet till Caroline Heering och Ulla Brockenhuus-Schack för deras stora engagemang och viktiga bidrag till Marystiftelsens arbete. De har båda en stor del i bildandet och utvecklingen av Marystiftelsen till det vi är idag, och i vårt arbete med att bidra till ett samhälle där alla känner att de hör hemma".
Så blir relationen nu – efter uppbrottet
Mary, Caroline och Ulla har som sagt flera band till varandra utöver kollegor (eller, ex-kollegor som det blir nu).
Ulla å andra sidan är gift med greve Micheal Brockenhuus-Schack som är en av kronprinsens nära jaktvänner.
Med andra ord kommer Mary troligtvis fortsätta träffa Caroline och Ulla, men inte längre i samband med Mary Fondens arbete.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.