Misstankarna om Carl Philip stämmer – pågått i det dolda: "Några i familjen..."
Prins Carl Philip må vara just prins, men vid sidan av det har han ett helt liv som flugit de flesta helt under radarn.
Ja, vid sidan av det kungliga ägnar sig Carl Philip åt något som inte faller alla i familjen i smaken:
– Mamma är lite orolig, har prinsen sagt om det hela.
Här är sanningen om Carl Philips dolda liv.
Dokumentet avslöjar prins Carl Philip
Prins Carl Philip är faktiskt kung bakom ratten, och när han inte jobbar som prins eller med sitt designbolag hittar vi honom gärna ute på racingbanan.
Prinsen har ett enormt motorintresse, som faktiskt gått i arv i familjen. Kungen älskar ju sina snabba bilar, och Carl Philip gudfar hade samma engagemang:
– Prins Bertil var en väldigt duktig förare, har Carl Philip själv berättat.
Ja, under namnet Carl Philip Bernadotte tävlar han flitigt – vi hittar dokument som avslöjar prinsens placering från en övningsrunda inför Porsche Carrera Cup i Mantorp, bara för en månad sedan. Då landade han på en åttonde plats, av sexton deltagande.
Detta är ju lite hemligt – Carl Philips tävlande sker helt utanför det kungliga, och är inget som hovet ansvarar för. Och det är precis som man misstänkt – det är en del av det som lockar prinsen ut på banan.
– Racingen är som ett andningshål för mig, jag kan komma hit och vara mig själv, det känns som att man är som alla andra. Jag hämmas inte av att jag är prins, det är inget jag tänker på när jag kör, då handlar det bara om att köra så snabbt som möjligt, har han sagt till SVT.
Drottning Silvias oro efter bilderna på prins Carl Philip
Kungen och Carl Philip delar alltså sitt motorintresse, och det är inte sällan vi hittar kungen uppe på läktaren när det vankas tävling.
Drottning Silvia däremot, är kanske inte lika förtjust i sonens intresse:
– Det finns några i familjen som hade velat ta min plats, men mamma är lite orolig.
Carl Philip uppmuntrar däremot sönerna till att gå i hans fotspår, och det verkar som om bilsportintresset redan är säkrat för ännu en generation Bernadotte: prins Alexander, 9, har också dykt upp på racingbanan!
Foto: TT