Kungen – och hans dotter tronföljaren. Stark laguppställning! Och extra speciellt för att just de två är ganska ensamma om att dela det yttersta ansvaret för den svenska monarkin.
Den här eftermiddagen gällde det Världsnaturfonden WWF:s höstmöte och kungen och kronprinsessan teamade ihop sig. Han som prisutdelare och hon som sidekick.
LÄS MER: Kronprinsessan Victoria: ”Så är kungen som pappa”

Kungligt teamwork när Årets Pandabok 2022 utsågs: Papua – bland paradisfåglar och djävulsrockor.
Foto: Stefan Jerrevång/TTDet såg ut att vara ett favorituppdrag, för här handlade det bland annat om att hylla Årets Miljöhjältar. Och en av dem som fick ta emot detta prestigepris var professor Johan Rockström, känd för sina raka budskap – och för att till och med göra kronprinsessan starstruck.

Victoria grattar Årets Miljöhjälte Johan Rockström.
Foto: Stefan Jerrevång/TT– Johan Rockström har ruskat om och fått fler att inse läget för vår planet. Han har genom sin gedigna forskning och kompromisslöshet förklarat allvaret, men också vilka lösningar som krävs. Vi behöver alla arbeta hårt – NU! dundrar Världsnaturfonden.
Lika hyllad blev Årets Miljöhjälte i kategorin biologisk mångfald: Projektet Svensk Fågeltaxering:
– Tack vare er får vi en ovärderlig kartläggning av hur våra svenska fåglar och vår värdefulla natur mår. Stort tack från oss, våra bevingade vänner och planeten!
Kungen, Victoria och Världsnaturfonden WWF

1600-talsslottet Ulriksdal, som vanligt scen för Världsnaturfondens höstmöte.
Foto: Cecilia Liljeton/TTPlatsen för allt detta var alltså anrika Ulriksdals slott, där kungens farfar Gustaf VI Adolf bodde i en numera klassisk våning, och där Victoria hade sin studentfest – faktiskt för hela hela 25 år sedan nu.
Those were the days!

Victorias studentfest på Ulriksdal, försommaren 1996. Här med bästisen Kling, i dag mer känd som Caroline Dinkelspiel.
Foto: Erhan Güner/TTLÄS MER: Kungafamiljens reaktion efter mordet på 19-årige artisten Einár
LÄS MER: Kungens förbud – stoppar elsparkcykelåkarna utanför slottet!
LÄS MER: Drottninglika Victoria – här rycker hon in för kungen!
Foto: TT.