Prinsessan chockar kungavärlden – har fått barn i smyg

Kungligheterna i Europa
TT/Instagram
Prinsessan Eleonore chockar kungavärlden – genom att föda barn i smyg!

Prinsessan Eleonore hör till den berömda Habsburg-släkten, som regerade över Österrike-Ungern fram till 1918. Sedan dess har familjen ingen formell makt, men de har behållit sina titlar – och sin höga status i Europas aristokratiska kretsar.

Victorias magiska vandring – i Björnlandet: ”Aldrig sett…”

Brand logo
Victorias magiska vandring – i Björnlandet: ”Aldrig sett…”

Prinsessan Eleonore chockar kungavärlden – har fått barn i smyg

Nu har det avslöjats att Eleonore och hennes make Jerome d’Ambrosio, tidigare racerförare, har fått sitt andra barn. Vändningen i historien är spektakulär: barnet, dottern Zita, är redan åtta månader gammalt! Men först nu, i samband med att Eleonore skrivit om flickan på Instagram, har födseln blivit känd utanför den närmaste kretsen, rapporterar tyska Gala.

Eleonore har lagt upp en bildserie från familjens vistelse på Villa Lopud 1483, ett restaurerat 1500-talskloster i Kroatien. Att bo där kostar i runda slänga 150 000 kronor per natt. Smakar det så kostar det...

– Första sommarlovet med fyra i familjen och vi firar Zitas första resa runt soliga Lopud, skriver Eleonore till inlägget.

En underbar första sommar för lilla Zita! Och lite välförtjänt lyx för Eleonore och Jerome. Vi på Svensk Dam har tidigare skrivit om antiklimaxet kring deras bröllop.

De hade planerat en storslagen kyrklig vigsel, men pandemin kom emellan. Slutresultatet blev i stället en nedtonad borglig vigsel i Monaco, där bara de allra närmsta familjemedlemmarna fanns på plats. Snopet var ordet!

Så träffade prinsessan Eleonore kärleken

Eleonore och Jerome träffades när båda två råkade hamna på samma plan från London till Nice. De förlovade sig 2019 och gifte sig året därpå.

Skavlan avslöjar detaljerna bakom intervjun med Madeleine & Chris – 10 år senare!

Brand logo
Skavlan avslöjar detaljerna bakom intervjun med Madeleine & Chris – 10 år senare!

Eleonore är dotter till Karl av Habsburg, som i sin tur är äldsta sonen till Otto von Habsburg, den siste kronprinsen av Österrike-Ungern.

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.