Prinsessan Madeleines nya jobb – med mamma Silvia: "Så spännande"

Prinsessan Madeleine och drottning Silvia
Foto: TT
Den kungliga superduon är tillbaka på jobb ihop!

Drottning Silvia har beskrivit sin välgörenhetsorganisation World Childhood Foundation som sitt "fjärde barn", och i fjol firade de 25 år av hårt arbete.

I dag har också prinsessan Madeleine en nyckelroll i organisationen – och nu har den kungliga duon fått ett nytt jobbuppdrag ihop.

Victorias nya förvandling • Exkungen erkänner: Sköt ihjäl sin bror • Kungaparets återförening med William – 3 kungliga snackisar vecka 45!

Brand logo
Victorias nya förvandling • Exkungen erkänner: Sköt ihjäl sin bror • Kungaparets återförening med William – 3 kungliga snackisar vecka 45!

Drottning Silvias oro för prinsessan Madeleine

Prinsessan Madeleine visat tidigt ett intresse för Childhoods arbete, och även om mamma Silvia i början blev orolig – det är ju ett allvarligt och tungt ämne – var stoltheten enorm.

– Som mamma var jag orolig att det skulle bli för tungt för henne, hon var så ung. Men hon ville göra det och hon har fortsatt. Hon är mycket intresserad, involverad och väl förberedd för framtiden inom Childhood. Det är rörande, har Silvia sagt.

Med åren har hennes engagemang vuxit, och Madeleine har jobbat både från Childhoods USA-kontor och hemma i Sverige. Och det var ju på drottningens födelsedag för fyra år sedan, som hon tog nästa stora kliv. Prinsessan Madeleine blev vice hedersordförande för Childhood, och rattar alltså hela skutan ihop med mamma Silvia.

– Jag känner mig hedrad och glad över förtroendet. Det är stora skor att fylla men jag kommer att göra mitt absolut yttersta, konstaterade Madeleine.

Prinsessan Madeleines nya jobb – i Stockholm

Idag är arbetet med Childhood en av de uppdrag som Madeleine ägnar allra mest tid åt, och mycket av arbetet sker bakom kulisserna.

Bara förra veckan var hon ju på resa till New York, för organisationens årliga höstfest och möten i FN:s högkvarter.

Prinsessan Madeleine hos FN
Childhood var värd för ett möte i FN, och Madeleine var givetvis på plats.Roshni Khatri

Och nu har Madeleine ett nytt Childhood-jobb inplanerat – där hon kommer ha drottning Silvia vid sin sida.

Det äger rum den 2 december i Stockholm, och det är när Childhoodpriset ska delas ut. I år är det någon som arbetar inom rättsväsendet som kommer ta emot priset:

– Alla som arbetar med att skydda barns rättigheter, utreda brott mot barn, eller möter barn i rättsliga sammanhang kan nomineras till Childhoodpriset 2025. Hit hör bland annat domare, notarier, barnförhörsledare, särskilda företrädare, utredare, poliser, åklagare, målsägarbiträde, offentliga försvarare och kriminalvårdare, skriver Childhood själva.

Prinsessan Madeleine har varit med i juryn, och drottning Silvia kommer vara på plats under prisutdelningen. Och just nu står det mellan kammaråklagaren Jessica Wenna, verksamhetsutvecklaren Jörgen Skalin och NOA-analytikern Elin Nelly.

– Några tidigare år har Madeleine behövt vara med på länk, eftersom hon bott i Florida. Men nu när hon bor här i Stockholm kan hon närvara fysiskt, och har säkerligen kunnat involvera sig mer i juryarbetet, vilket jag vet betyder mycket för henne, berättar Svensk Damtidnings digitala redaktör Noréa Dahlskog.

STOCKHOLM 20231207Drottning Silvia och Prinsessan Madeleine (via länk, på skärm) delar ut Childhoodpriset på torsdagskvällen. Priset lanserades av World Childhood Foundation 2019. Foto: Caisa Rasmussen / TT / kod 12150Caisa Rasmussen/TT

Foto: TT