Prinsessan Märtha Louise lycka med maken – härliga beskedet!

Nu kan det norska kungliga paret fira ordentligt!

Det har stormat en hel del kring prinsessan Märtha Louise och hennes make Durek Verrett den senaste tiden.

Efter sitt bröllop i augusti har paret förföljts av både obetalda fakturor och problem med ett nyköpt hus.

Men nu paret nåtts av ett härligt besked och kan fira!

Märtha Louise och Schaman Durek – så träffades skandalomsusade paret

Brand logo
Märtha Louise och Schaman Durek – så träffades skandalomsusade paret

Stormen kring kungliga paret

Ända sedan de förlovade sig 2022 har norska prinsessan Märtha-Louise och schamanen Durek Verrett varit ett av världens mest omskrivna par.

Paret har kritiserats för en red uttalanden och med deras gemensamma arbete – och sedan förlovningen arbetar ingen av dem för det norska kungahuset.

EXKLUSIVT: Märtha Louises & Dureks första ord som gifta!

Brand logo
EXKLUSIVT: Märtha Louises & Dureks första ord som gifta!

Däremot var det många kungligheter som var på plats under bröllopet som ägde rum i augusti i fjol – där paret efter två år äntligen fick säga ja till varandra.

Men den första tiden som äkta makar har varit turbulent för paret.

Paret har flera fakturer efter bröllopet som fortfarande inte betalats och gått till inkasso.

Dessutom har Märtha Louise själv varit mitt uppe i en rättstvist.

Men nu har både hon och maken Durek nåtts av ett härligt besked!

Parets stora lycka

2023 köpte prinsessan ett hus i Stabekk utanför Oslo för nästan 19 miljoner kronor.

Men efter att ha hittat flera fel med fastigheten valde Märtha Louise att stämma de tidigare ägarna och begära ett avdrag på husköpet.

Nu kan Märtha Louise och Direk äntligen fira!Heiko Junge

Under fredagen ägde ett medlingsmöte rum i Asker och Bærums tingsrätt, något som norska Se & Hör skrivit om.

Efter mötet kunde prinsessan meddela att parterna kommit överens.

– Jag är glad att vara klar med det här fallet, sa Märtha Louise efter mötet.

Exakt vad parterna kommit överens om vet vi inte, men ett härligt besked för både Märtha Louise och maken Durek att parterna kommit överens!

Foto: TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.