Det är inte alla som känner till den oväntade detaljen
Wow! Vad är oddsen?
Juli år 1977. Drottning Silvia är höggravid och utanför Stockholms slott flockas journalister, i hopp om att få en bild på drottningen när det är dags att åka till sjukhuset.
7 saker du inte visste om kronprinsessan Victoria
Det var ingen som lyckades fånga en bild då, men den 14 juli kom kronprinsessan Victoria till världen och det dröjde inte länge innan nyheten tapetserade löpsedlarna.
Det finns dock en minst sagt överraskande detalj om kronprinsessans födsel som inte är riktigt lika välkänd.
Och faktum är att Estelle föddes på samma sjukhus som Victoria föddes på nästan 35 år tidigare, Karolinska universitetssjukhuset i Solna.
Osannolika detaljen vid Victorias födsel
Tillbaka till Victorias födsel. Klockan 21:45 den 14 juli 1977 kom Victoria Ingrid Alice Désirée till världen. Klockan 02:00 på natten hölls en pressträff där man tillkännagav att kungen och drottningen hade fått en dotter.
Kungen och drottningen med Victoria på kronprinsessans dopdag.
– Flickan väger 3 250 gram och är 50 cm lång, berättade Ulf Borell, professor på Karolinska sjukhuset, då för reportrarna.
Svensk Damtidnings chefredaktör Johan T Lindwall skriver om födseln i boken Victoria - Prinsessa och mamma, och lyfter en lustig detalj:
"Den som skötte förlossningen var den erkänt duktiga barnmorskan Maj-Lis. Vad hon hette i efternamn? Westling."
Barnmorskan har ingen koppling till familjen Westling från Ockelbo, men det är ett minst sagt lustigt sammanträffande att hon delar efternamn med Daniel Westling som Victoria skulle komma att gifta sig med 33 år senare!
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.