Tidigare hovanställd bekräftar – situationen mellan Victoria och Estelle

Hovets tidigare informationschef Elisabeth Tarras-Wahlberg om kronprinsessan Victorias beslut för dottern prinsessan Estelle.

Kronprinsessan Victoria har sedan barnsben drillats för att en dag ta över som Sveriges drottning och statschef. De senaste åren har hon steppat upp rejält, synts på alltfler uppdrag med pappa kungen och samlat på sig erfarenhet inför sitt framtida ämbete.

WOW! Här pratar kronprinsessan Victoria tyska!

Brand logo
WOW! Här pratar kronprinsessan Victoria tyska!

Dottern prinsessan Estelle går i sin mammas fotspår. Hennes situation är snarlik Victorias och precis som sin mamma har hon förberetts för att en dag ta över hennes roll som kronprinsessa.

– När hon är i publika sammanhang så för hon sig som att hon vet att hon representerar och är iakttagen. Hon verkar klara det väldigt bra och tycker det är roligt, precis som sin mor. Det verkar lovande faktiskt, hon är väldigt gullig, säger Herman Lindqvist till Svensk Dam.

Prinsessan Estelle, kronprinsesan Victoria och prins Oscar
Prinsessan Estelle har likt mamma kronprinsessan Victoria drillats sedan barnsben för sin framtida roll som kronprinsessa.Roni Rekomaa

Victorias beslut för Estelle

Estelle var endast sex år gammal när hon kunde tala engelska flytande. I dag har hon hunnit fylla 13 och redan hunnit med att utföra flera kungliga uppdrag och närvarat på statsbesök.

Samtidigt är Victoria och prins Daniel måna om att hon inte ska växa upp alltför snabbt. Kronprinsessparet har flera gånger talat om vikten av att barn måste få vara barn, oavsett om de är födda till att en dag bli drottning av Sverige.

Även hovet tidigare informationschef Elisabeth Tarras-Wahlberg, som känner kronprinsessfamiljen väl, har pratat om hur viktigt det är för dem att Estelle får en normal uppväxt.

– Det är nog bra att ta ett steg i taget. Både kronprinsessan Victoria och prins Daniel är väldigt pedagogiska och vill att barnen ska få vara barn.

”Finns till hands om det behövs”

Elisabeth Tarras-Wahlberg har efter sin karriär inom hovet blivit en god vän till kungafamiljen. Inte minst Victoria, som hon under flera år jobbade väldigt nära, och i dag har de en privat relation.

– Jag skulle inte kunna göra det jobbet idag som krävs för att hjälpa henne. Jag är trots allt några år äldre och hon har väldigt bra och kompetent hjälp omkring sig. Det är trevligt det här, att stå lite vid sidan om och finnas till hands om det behövs.

– Men ja, hon betyder väldigt mycket för mig i alla fall och jag hoppas att det är ömsesidigt, säger hon till Svensk Damtidning.

Prinsessan Estelle
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel vill att prinsessan Estelle ska få en så normal uppväxt som möjligt./ SplashNews.com

Foto: TT