TV4-profilen försvann från rutan – nu festar han med kungen

I kväll blir det kungligt glitter och glamour – och en av de inbjudna är den erkända TV4 profilen Jesper Börjesson.

SE FILMEN! Kungafamiljen på galamiddag – första gången på över två år

Brand logo
SE FILMEN! Kungafamiljen på galamiddag – första gången på över två år

Denna kväll är det många som väntat på. Pandemin har hindrat de stora galamiddagarna i två års tid, men nu är tiden inne och i kväll blir det en kunglig representationsmiddag med över 150 personer.

Att få en en inbjudan till dessa kungliga middagar som planeras i månader är en prestige, och en av de som fick inbjudningskortet i brevlådan är TV4-profilen Jesper Börjesson.

– Jag ska dit och det kännes ju superkul, säger han till Svensk Damtidning.

TV-profilen försvann helt från rutan

Under två decennier var han en av TV4:s främsta programledare och nyhetsankare. 2010 anslöt han till Nyhetsmorgon-gänget där han under sina tio år blev en favorit bland tittarna.

Men för två år sedan kom chockbeskedet att han lämnar, inte bara TV4, utan tv-branschen helt och hållet.

– Det är ett av de största besluten jag tagit. Jag vet att jag kommer sakna ihjäl mig efter alla er här men det känns bra, sa han då i Efter fem.

TV4-profilens galamiddag med kungafamiljen

I dag arbetar Jesper som konsult inom iIT, men under sina år inom mediebranschen fick han kontakt med kungafamiljen, och nu är han en av gästerna som i kväll kommer mingla kungligt.

Jesper tar med sig hustrun Victoria och de är mer än förväntansfulla över vad denna galakväll har att erbjuda!

– Det klart att det är lite speciellt. Det har ju inte varit möjligt att träffas i större sällskap på en längre tid så jag tror alla känner en spänning inför kvällen, menar Jesper.

Jesper och hustrun Victoria Börjesson på slottet!

Foto: TT

LÄS MER: Prinsessan Sofias kupp – här tjuvstartar hon kungamiddagen!

LÄS MER: Upptäcken efter nya bilden på Sofia: "Sticker ut!"

LÄS MER: Därför nobbar Madeleine och Chris kungens middag

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.