Casper Janebrinks verkliga relation med Agneta Sjödin
I Bingolottos sommarkväll står underhållning, musik och såklart bingo på schemat.
Precis som förra året sänds programmet live från Askims camping och Casper är mer än redo:
– Det som är roligast är att få bjuda på glädjen som kommer med spelen och att få se folk vinna och bli glada.
– Det är ju en glädje som sprider sig även till oss som är programledare.
Och programledarna Casper och Agneta har faktiskt känt varandra länge. I flera år!
– Vi har ju träffats genom åren och i olika sammanhang, bland annat Fångarna på fortet och Agnetas nyårskarameller och lite andra sammanhang som man stött på varandra och träffats.
– Det känns inte alls konstigt att göra programmet med Agneta. Hon har ju väldigt bra erfarenhet och har varit programledare i många år.
Casper Janebrink och Agneta Sjödin har känt varandra länge!
Casper Janebrinks relation med Lotta Engberg
Casper är också god vän med Bingolotto-drottningen Lotta Engberg, 58.
Deras vägar har korsats flera gånger, bland annat i Bingolotto-sammanhang, och de har även en privat relation.
– Vi känner varandra och vi är vänner. Det är bara bra, Lotta kommer alltid med bra tips, säger Casper till Svensk Damtidning.
Medan Casper roddar Bingolotto i sommar ägnar sig sig Lotta åt Lotta på Liseberg – visst är det schysst när vänner kan hjälpa varandra!
Bingolottos sommarkväll har premiär 3 juli klockan 19.30 på TV4 och TVPlay.
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.