Det blev ingen glasko i Let's Dance, men Aron Anderson och Jasmine Takács dansade ändå i svenska folkets tv-hjärtan – och efter programmet fortsatte tittarfavoriterna att umgås flitigt.
Dansglädjen levde också vidare. Arons och Jasmines danssteg hade uppmärksammats internationellt, så när andra sidan Atlanten hörde av sig var det bara att packa väskorna.
– Det är himla galet. Bara för ett par veckor sedan fick vi ett mejl från en stor välgörenhetsgala i USA. "Hej, vi har sett er dansa, kan inte ni komma och dansa. Det vore så kul". Vi sa bara "shit, det här är så kul". Det här är ett tillfälle vi bara måste ta, sa Aron tidigare när de gästade Nyhetsmorgon tidigare i år.

Aron Anderson och Jasmine Takács fann varandra under Let's Dance.
Karin Törnblom/TTJasmines ord efter uppbrottet: ”Kan bekräfta”
Strax innan fjolårets säsongspremiär hade Aron Anderson blivit singel och som så många gånger förr i Let's Dance började paret omgärdas av romansrykten.
De betonade hela tiden att relationen var högst vänskaplig, men när Aron nyligen avslöjade att Jasmine blivit singel tog ryktena fart igen. Hon bekräftade även själv uppbrottet på sin Instagram.
"Ja... Nu kan jag bekräfta att det är sant."

Let’s Dance-parets bebislycka – Jasmine och Arons stora glädje!
Paret bekräftar nya relationen
Och nu kommer dansparet med ett rejält glädjesbesked!
Efter att ha varit ifrån varandra ett tag, så har de nu återförenats och tagit nästa steg i vänskapsrelationen.
På fredagsmorgonen dansar de tillsammans i Nyhetsmorgon, innan det är dags att dansa vidare i dansshowen Dance the night away.
Paret verkar vara oerhört glada att äntligen få återförenas igen. På Instagram delar Aron med sig av flera klipp och skriver att det är mysigt att återigen få tillbringa tid med Jasmine igen.
”Morgonmys med Jasmine Takács”, skriver Aron.

Aron Anderson och Jasmine Takács delar med sig av återföreningen.
Instagram
Aron Anderson har ”morgonmys” med Jasmine Takács.
Instagram