Det var 2017 som den eminenta häcklöparen Susanna Kallur bestämde sig för att lägga gympaskorna på hyllan. Meriter som trefaldig EM-vinnare och nuvarande världsrekordhållare gör henne till en av våra främsta talanger.
Nu är det däremot något annat som tar upp hennes tid, en liten bebis i magen!

Charlotte Kallas chockavslöjande i direktsändning – ingen hade någon aning!
Lär ut gravidträning i Nyhetsmorgon
Det var i september som Susanna Kallur berättade att familjen väntade nytillskott. Tillsammans med maken Klas har hon sedan tidigare barnen Majken, född 2013, och Stellan, född 2017.

Susanna Kallur och maken Klas efter att Susanna tagit emot medalj från kungen 2017!
Patrik C Österberg/TTNu blir hon alltså trebarnsmamma, och det är tydligt att hon trivs i rollen. Av allt att döma är hon också redo för att det kommer bli full rulle hemma – det är nämligen inget nytt. När hon 2020 fick frågan av mama om vad hon saknar från tiden innan hon hade barn var svaret tydligt:
– Lite vila kanske?
Elitkarriären har hon alltså lagt på hyllan, och nu är njuter hon av familjelivet. Men träningen är fortfarande en viktig del i Susannas liv, även under graviditeten.
Nyligen dök hon upp i Nyhetsmorgon för att lära ut hur man bäst tränar som gravid, och kommer dyka upp med fler knep!

Ingen vila bara för att det är en bulle i ugnen!
Foto: TV4
Frida Karlssons kraftiga reaktion – efter omskakande beskedet
David Hellenius gravidfråga i sändning
Förutom träningen och den egna lilla familjen, finns det en annan viktig del i Susannas liv. Det går ju knappt att prata om henne utan att nämna tvillingsystern Jenny, som även hon är en före detta elithäcklöpare.
Under söndagen gästade systrarna David Hellenius i programmet Hellenius hörna, och med i programmet var även David Batra och Melodifestivalen-vinnaren Cornelia Jakobs.
Samtalet handlade mycket om hur det är att ha en syster i samma branch, och självklart en del om tvillingskapet:
– Ni är ju enäggstvillingar, vad är den vanligaste frågan ni får? frågade David bland annat, och de svarar att det är frågan om vem som är äldst.

Men han hade visst en annan fråga på ämnet, som han drog sig lite från att ställa. Susanna påtalade nämligen inte sin graviditet, förrän en bit in i snacket.
– Vad skönt att du tar upp det själv. Det är ju lite känsligt, säger David Hellenius.
Han grattar Susanna till nytillskottet, och ställer sedan den efterlängtade frågan.
– Vet du om det är tvillingar?
Men detta nekar Susanna.
– Det är inte tvillingar, svarar Susanna vänligt.
Foto: TT/TV4