TV4-profilen tappar balansen i sändning – kaoset i bild

Filip Stiller, Marcus Noterius
TV4 Play
Här kan Marcus Noterius knappt stå upp i TV4 Nyheterna.

Marcus Noterius är TV4:s egna flygande reporter som blivit folkkär hemma i de svenska stugorna. Orädd och aldrig feg för en utmaning ger han sig ut i alla väder.

När nyhetsankaret Filip Stiller får kontakt med honom via länk i TV4 Nyheterna blir det snabbt tydligt att Noterius får kämpa med att göra sig hörd...och att behålla balansen.

TV4-profilen tappar balansen i sändning

Marcus Noterius har länge varit den reporter tv-tittarna får följa med ute på fältet i TV4 Nyheterna och Nyhetsmorgon.

– Jag är en person som gillar utmaningar. Då menar jag inte bara galna grejer som jag gör, utan utmaningar i livet och jobbet – jag tycker om när det händer grejer, berättade han för Svensk Damtidning 2023.

Så mycket tjänar Anders Pihlblad

Brand logo
Så mycket tjänar Anders Pihlblad

Under söndagen rapporterade den orädda TV4-profilen från Lofsdalen uppe i Jämtland där det till skillnad från i södra Sverige finns gott om snö.

– Marcus det ser rejält blåsigt ut där du är, konstaterar Filip Stiller i TV4 Nyheterna.

– Den kommer och går litegrann den här vinden men just här uppe är de uppemot trettiofyra sekundmeter i byarna, svarar Marcus Noterius.

Den kraftiga vinden får Marcus att tappa balansen emellanåt och i mikrofonen hörs den klart och tydligt.

Filip Stiller, Marcus Noterius
Här trotsar Marcus Noterius de kraftiga vindarna för att rapportera om vädret uppe i norra Sverige. Foto:TV4 Play

"Man varnar folk från att ge sig ut"

– För en stund sedan så blåste det sönder en ruta här på ett av lifthusen och man sitter nu i olika möten för att bestämma vilka liftar man kan ha öppna och vilken beredskap man måste ha om det blir strömavbrott om det faller träd på elledningar och sånt, förklarar Marcus Noterius.

Mitt i en mening får vinden Marcus att springa åt sidan men han lyckas trots det hålla sig på fötterna.

– Det ska fortsätta snöa kanske framförallt norrut i Åre, Västerbotten och Norrbotten. Det i kombination med den här blåsten gör ju att man varnar folk från att ge sig ut, berättar Noterius och uppmanar människor att stanna inne om man inte måste ge sig ut.

Marcus Noterius backar aldrig för en utmaning och ger sig verkligen ut i alla väder för att rapportera till svenska folket, vilken hjälte!

Foto: TV4 Play, Instagram/Marcus Noterius

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.