Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Unga artisten i Allsång på Skansen – är dotter till folkkära tv-profilen!

01 jul, 2025, 18:12
Tar alla med storm – därför känner du igen henne.
Annons

Solen gassar över Sollidenscenen på Skansen, och säsongens andra Allsång på Skansen är i full gång.

En av artisterna i veckans avsnitt är stjärnskottet Ida-Lova, 20 – som du kanske känner igen sedan tidigare...

Pernilla Wahlgrens framtidsbesked om Allsången: ”Ska aldrig...”Brand logo
Pernilla Wahlgrens framtidsbesked om Allsången: ”Ska aldrig...”

Därför känner du igen Ida-Lova – har kändismamma

Ja, Ida-Lova har tagit Sverige – och Norden, med storm med superhiten Svagare än jag. I dag har låten, som släpptes i april, en bra bit över 15,5 miljoner spelningar på Spotify, och Ida-Lova har snabbt blivit bokad till sommarens alla spelningar, däribland Allsång på Skansen.

Annons

Och känner du igen henne sedan tidigare är det inte konstigt. Ida-Lova tävlade i Melodifestivalen 2023 med låten Låt hela stan se på, men tog sig inte vidare från sin deltävling.

Nu är hon tillbaka mer aktuell än någonsin – och tokcharmade tittarna under veckans allsång.

Pernilla Wahlgren om scenkupper i Allsången: ”Ser inget fel i det”Brand logo
Pernilla Wahlgren om scenkupper i Allsången: ”Ser inget fel i det”

Ida-Lova om sin mamma Christine Meltzer

Ida-Lova råkar också ha en riktig kändis till mamma. Hon är nämligen dotter till Kanal 5-stjärnan, skådespelaren, komikern och tv-personligheten Christine Meltzer!

Annons
Christine Meltzer i publiken under Melodifestivalen
Det var en stolt mamma som satt i publiken när dottern gjorde Mello-debut.Jessica Gow/TT

Sedan 1997 kilar Meltzer stadigt med maken Niclas Lind, och de har förutom Ida-Lova också sonen Ville ihop.

Christine Meltzer med maken Niclas Lind och barnen Ida Lova och Ville 2018
Hela familjen 2018.Tommy Holl/TT

Ida-Lova har i tidigare intervjuer sagt att hennes mamma stöttar hennes musikkarriär och att hennes kändisskap i viss del hjälpt henne framåt – men att hon i sitt artisteri står på egna ben:

Annons

– Jag har fått möjligheter, min första cover var en vinjett till hennes program. Det kommer jag aldrig dölja eller sticka under stol med, det är sant och det vet jag ju. Men som sagt har jag alltid velat sjunga, och jag vill verkligen få göra det själv. Det vet hon och backar därför, och stöttar mig, har Ida-Lova sagt till Expressen.

Foto: SVT, TT

Annons