Efter bråket: Prins Harry i domstol – vill nå ett avslut

Prins Harry
TT
Prins Harry har rest till London för en sista strid i domstolen.

Förra året infann sig prins Harry i domstol i London med anledning av att han fråntagits polisskydd i Storbritannien. Detta efter att han och hertiginnan Meghan lämnat landet 2020. Nu har Harry återigen haft en dunst med rättvisan.

Sofias galna prislapp • Avslöjat: Kungliga jättefester i år! • Källa: Harry & Meghan i kris – 3 kungliga snackisar vecka 2!

Brand logo
Sofias galna prislapp • Avslöjat: Kungliga jättefester i år! • Källa: Harry & Meghan i kris – 3 kungliga snackisar vecka 2!

Prins Harrys konflikt med familjen

Det har väl inte undgått någon att Harry och Meghan har haft sina problem med resten av det brittiska kungahuset.

Sedan flytten till USA 2020 har de varit öppna med sin kritik mot familjen och hovet, inte minst i den uppmärksammade intervjun paret gjorde med Oprah Winfrey 2021.

Harry var tillbaka i hemlandet och besökte sin farmor, den framlidne drottning Elizabeths grav i september och passade då också på att träffa kung Charles och drottning Camilla.

Detta i ett försök att lappa ihop den såriga relation som har präglat familjen de senaste åren, och mötet ska ha varit ett steg i rätt riktning, även om det knappt varade en timme.

Konflikten med Harrys bror, prins William ska däremot vara en mycket känslig fråga. Men det är inte bara den brittiska kungafamiljen som har hamnat i osämja med prinsparet.

En sista strid för prins Harry

Efter Harry och Meghan lämnade sina kungliga åtaganden har de haft en öppen konflikt med den brittiska pressen.

Detta efter att Harry anklagade flera medier för att ha använt sig av otillåtna medel för att samla information. Bland annat menade prinsen att flera tidningar ska ha sysslat med avlyssning, både i prinsens hem och i bilar, och dessutom har de försökt tag i medicinska journaler genom bedrägeri.

Det är inte första gången Harry infinner sig i domstol. I början av förra året var han på plats för att vittna i rätten mot den brittiska tabloiden The Sun.

Det hela slutade i förlikning. Harry fick en ursäkt av tidningsägaren Rupert Murdoch, och skadestånd på en åttasiffrig summa.

Prins Harry
Prins Harry säger sig varaDoug Peters

Inför det nya domstolsbesöket har en källa till tidningen People berättat att det är väldigt viktigt för prinsen att få ett slut på konflikten, som nu går in i sitt sista skede.

"Han ser detta som en orättvisa som måste rättas till", säger källan.

Bland annat anklagar prinsen tidningarna Daily Mail, The Mail on Sunday och Mail Online för att ha hackat hans mobil för att komma åt information.

Foto: TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.